طبق تعريف پزشكان ،در حرفه پزشكي دارو به موادي گفته مي شود كه قادر به معالجه يا توقف بيماري و يا باعث رفع علايم بيماري و التيام بخش، درد باشددر تعريف دارو ميتوان به ويتامين ها و مواد معدني ضروري كه براي اصلاح موارد كمبود آنها تجويز مي شود نيز اشاره كرد.داروهاي قويتر معمولا عوارض جانبي قابل ملاحظه اي دارند و حتما بايد با نسخه پزشك و با تجويز پزشك تهيه شود. اما داروهاي متداول و معمولي كه احتمال آسيب رساني آنها در حد صفر مي باشد مي تواند در دسترس عموم قرار گيرد.

دارو ها چگونه به وجود آمدند؟

داروها در گذشته بيشتر مواقع از گياهان و در برخي موارد از جانوران استخراج شده است. از پنج هزارسال پيش چيني ها به خواص دارويي گياهان پي برده و آنها را مورد استفاده قرار مي دادند و داروهای گیاهی كم كم در جهان رواج پيدا كرده است . اما امروزه اكثر داروها از فرآيند شيميايي مواد ساخته مي شود و بسياري از داروها اشكال مصنوعي موادي هستند كه در طبيعت وجود دارند.با اين حال هنوز هم چند داروي مهم با منشا گياهي و حيواني بدست مي آيد.

داروها چگونه تائيد مي شوند؟

هر داروي جديد قبل از آنكه وارد عرصه توليد شود يك دوره آموزش و آزمايش دقيق مرحله به مرحله را كه اغلب به مدت حدودا 8 تا 10 سالي به طول مي انجامد را بايد طي نمايد و هنگامي كه ايمني مصرف دارو مورد تائيد قرار گرفت توليد كننده دارو مجاز است كه دارو را تحت عنوان يك نام تجاري به بازار عرضه نمايد.البته ايمني مصرف دارو بايد به روش هاي مختلف از جمله آزمايش هاي مكرر بر روي حيوانات و يا انسان هاي داوطلب ،ثمر بخشي دارو اثبات شده باشد.

آموزشگاه آپادانا

اشکال دارویی

۱ – اشکال خوراکی : رایج ترین نوع مصرف داروها هستند که شامل جامد و مایع می باشد.

الف – جامد

 • قرص : مواد موثره ی دارویی همراه با مواد افزودنی مثل طعم دهنده ، رنگ ، و … که به صورت قرص تهیه می شود.
 • قرص ها به انواع بلعیدنی ، جویدنیی ، مکیدنی ، زیرزبانی ، و جوشان تقسیم می شوند.
 • کپسول : ماده ی موثره ی دارویی داخل یک استوانه ژلاتینی قرار می گیرد که این پوشش بعد از مصرف خوراکی درون دستگاه گوارش باز و دارو آزاد می شود.
 • پودر : ذرات ریز و نرمی هستند که قبل از مصرف باید به صورت محلول درآیند.

ب – داروهای مایع

 • شربت : محلول غلیظ قندی محتوی ماده ی فعال دارویی است.
 • الگزیر : محلولی از دارو در پایه ی آب و الکل است
 • سوسپانسیون : نوعی داروی مایع که در آن ذرات ریز ماده دارویی در حلال آبی به صورت معلق می باشند.
 • محلول خوراکی : فرآورده های مایعی هستند که دربردارنده ی یک یا چند ماده دارویی در یک حلال ( معمولا آب ) هستند.

۲ – اشکال تزریقی : دستیابی به اثرات سریع دارویی یکی از دلایل تجویز این شکل دارویی است که شامل آمپول ، ویال و محلول تزریقی بوده و به صورت استریل تهیه می شود.

 • روش های تزریق شامل عضلانی ، وریدی و زیرجلدی می باشند
 • آمپول : یک فرآورده یک بار مصرف آماده ی تزریق است ، که پس از باز شدن سر آن ، قابل نگهداری نیست.
 • ویال : به دو صورت پودر یا محلول آماده تزریق وجود دارد که ممکن است یک یا چند بار مصرف شود.
 • محلول تزریقی : ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ سی سی استریل هست که فقط به صورت وریدی تجویز می شود.

۳ – اشکال موضعی : به صورت موضعی در محل بیماری مالیده می شود.

 • کرم و پماد : فرآورده های نیمه جامد غیر استریلی هستند که دارو در یک پایه ی مناسب ، قابل جذب تهیه می گردد و به صورت موضعی به کار می رود. پایه ی پماد چرب تر از پایه ی کرم می باشد.
 • پماد چشمی : پمادهای استریلی هستند که جهت استعمال روی سطح پلک چشم استفاده می شوند.
 • لوسیون : فرآورده های مایعی هستند که برای مصرف خارجی بر روی پوست یا مو استفاده می شوند.
 • ژل : ماده ی نیمه جامدی ، حاوی ذرات کوچک و بزرگی است که به وسیله ی یک مایع کنار هم قرار گرفته است.
 • محلول های استریل شستشو : محلول هایی هستند که برای شستشو مواضع مختلف در بدن مصرف می شوند.

آموزشگاه آپادانا از جمله مراکز معتبر و برجسته در زمینه آموزش تکنسین داروخانه در تبریز است و شما می توانید از دانش اساتید مجرب و متخصص دوره آموزش تکنسین داروخانه در این آموزشگاه بهره مند شوید.شما با گذراندن دوره کسی به داروخانه می تواند تبحر لازم را در زمینه خواندن نسخه و آشنایی با انواع دارو و شکل دارو به طور کامل به دست آورید.

انواع دارو

داروها به چهار صورت معدنی، حیوانی، گیاهی و یا شیمیایی وجود دارند. همچنین می توان داروها را به دو بخش مجاز و غیرمجاز (مانند برخی مخدرها) طبقه بندی کرد. داروها اصولاً باید در شرایط ویژه ای نگهداری شوند و تاریخ مصرف مشخصی دارند. نحوه ی مصرف دارو و میزان مصرفی آن در نسخه پزشک و از ترکیب چند ماده دارویی ساخته می شود. در حالت کلی، یک دارو ماده ای است که به وسیله ی واکنش های شیمیایی خود، تغییراتی در کارکرد زیستی ایجاد می کند.

عمدتاً مولکول دارو با یک مولکول خاص در سیستم زیستی که نقش مشخصی بازی می کند برهم کنش دارد. به این مولکول گیرنده می گویند. در موارد اندکی داروها به عنوان دشمن شیمیایی معروف هستند که ممکن است با دیگر داروها واکنش دهند، در موارد دیگری مثل عوامل اُسمُزی داروها به طور ویژه با مولکولهای آب واکنش می دهند. داروها ممکن است درون بدن تولید شوند همانند هورمونها و یا شیمیایی بوده و در درون بدن تولید نشوند. سموم نیز دارو محسوب می شوند. مواد سمی می توانند به وسیله موجودات زنده از قبیل گیاهان و جانوران ساخته شوند و یا همانند آرسنیک و کادمیوم دارای ریشه ی معدنی باشند.

4164

منابع تهیه دارو

 1. گیاهی
 2. معدنی
 3. میکروارگانیسم ها
 4. روش های مهندسی ژنتیک
 5. منابع حیوانی
 6. منابع دریایی
 7. روش های صناعی

نحوه ی دریافت دارو

۱ – با نسخه ی پزشک

۲ – بدون نسخه ی پزشک : داروهایی که بدون نسخه از داروخانه دریافت می شوند داروهای OTC یا داروهای روی پیشخوان معروف هستند.

دارو هاي ترکيبي آموزش خونگیری درتبریز دوره نسخه پیچی داروخانه آموزش تکنسين داروخانه در اصفهان آموزش دستیاری اموزش نسخه خوانی پی دی اف دندانپزشک کلاس آموزش نسخه الکترونیک در اردبیل کلاس نسخه خوانی در تبریز تکنسین داروخانه مهاجرت دستیار دندانپزشکی اشکال دارویی تکنسین داروخانه چیست آموزش نسخه خواني کارآموز داروخانه تکنسين داروخانه مقدماتي آموزش منشی گری امور پزشکی در تبریز کلاس نسخه الکترونیک در تبریز آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي دستیار دندانپزشک جویای کار تکنسین داروخانه مدرک آموزش نسخه خوانی پزشکی کلاس عملی قفسه چینی داروخانه در تبریز استخدام تکنسين داروخانه آموزش تزریقات آموزش خونگیری در تبریز دوره دستیار دندانپزشک در تبریز آموزش نسخه خوانی دوره های امداد و نجات و کمک های اولیه در تبریز آموزش نرم افزار داروخانه در ارومیه آموزش نسخ الکترونیک اعطاي مدرک بين المللي دستيار قفسه چيني دارو دوره تزریقات پانسمان در تبریز تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي اصفهان قفسه چینی دارو فراورده هاي آرايشي بهداشتي دوره های دستیاری تکنسين داروخانه در کانادا آموزش دستیاری در تبریز دوره نسخه پیپی آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي قزوين آموزش تکنسين داروخانه در سنندج کلاس هاي تکنسين داروخانه اعطاي مدرک معتبر آگهي استخدام تکنسين داروخانه آموزش دستیار دندانپزشک در سنندج آموزش دستیار دندانپزشک در شیراز آموزشگاه فني و حرفه اي داروخانه حقوق تکنسين داروخانه چقدر است آموزش کار در داروخانه قزوين شغل پردرآمد آموزشگاه نسخه خوانی در تبریز تکنسین داروخانه در تبریز کاربرد کامپيوتر در داروخانه آموزش احیای قلبی ریوی در تبریز دوره فوریت های پزشکی در تبریز آدرس آموزشگاه فنی و حرفه ای در تبریز آموزش نسخه هاي پزشکي استخدام دستیار دندانپزشک در تبریز آدرس آموزشگاه دستیار دندانپزشک در تبریز آموزش خواندن نسخه دوره های دستیاری دندانپزشک آموزش کار در داروخانه آموزش مجازی نسخه پیچی حقوق تكنسين داروخانه چقدر است تکنسین داروخانه مجازی تجهیزات دندانپزشکی اصول نسخه پيچي و نسخه خواني کلاس داروشناسی استخدام دستیار دندانپزشک دوره آموزشي کار در داروخانه آموزش نسخه خوانی در تبریز داروخانه آموزش دانشجو داروسازي آموزش نسخه پیچی جهاد دانشگاهی کرج حقوق نسخه پیچ داروخانه دوره های تکنسین داروخانه در تبریز روز تکنسین داروخانه چه روزی است مدرک بين المللي