تکنسین داروخانه به دلیل رونق این شغل بازار خوبی دارد. تکنسین داروخانه یا همان نسخه خوان فردی متخصص و آموزش دیده است که زیر نظر دکتر داروساز، امورات مربوط به داروخانه از قبیل پذیرش نسخه، تحویل دارو و تجهیزات پزشکی را به بیماران انجام میدهد. تکنسین داروخانه در بسیاری از زمینه ها (مدیریت داروها، آزمایشات بالینی و ساخت داروهای ترکیبی و …) تخصص دارند.

نقش مهم و مکمل تکنسین داروخانه

تکنسین های داروخانه از اعضای مهم تیم مراقبت های بهداشتی هستند و برای ارائه درمان دارویی ایمن و موثر به بیماران، وجودشان ضروری است. وجود یک تکنسین با دانش و کارایی بالا به داروساز در داروخانه کمک خواهد کرد و به او این اجازه را می دهد که از علم خود به عنوان یک داروساز در ارائه مراقبت های بهداشتی به بیماران به خوبی استفاده کند و تمرکز اصلی خود را بر روی مراقبت از بیمار و بررسی نسخ بگذارد .نقش تکنسین "کمک به داروساز در ارائه مراقبت بهینه از بیمار" و یا "کمک به داروساز با ارائه مراقبت از بیمار" تعریف می شود.

یک تکنسین داروخانه از نزدیک با داروسازان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی در محیط های مختلف مانند بیمارستان ها، کلینیک ها و داروخانه های محلی همکاری می کند. آن ها وظایف حیاتی را برای حمایت از مراقبت از بیمار در تیم داروسازی برعهده دارند. تکنسین داروخانه  با انجام بسیاری از کارهای اجرایی و روتین به داروساز کمک می‌کند و در نتیجه داروساز وقت بیشتری برای دادن مشاوره به بیماران و مشتریان دارد. تکنسین داروخانه فقط در داروخانه معمولی مشغول نیست، می‌تواند در داروخانه‌های خاص، بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و آسایشگاه‌ها، شرکت‌های داروسازی کار کند. این تنوع، فرصت‌های زیادی به متقاضی خواهد داد که با  تغییر محل کار تکنسین، وظیفه و نقش او نیز تغییر می‌کند. وظیفه تکنسین داروخانه در بیمارستان با داروخانه تا حدودی متفاوت است. با تغییر نگرش دولت‌ها به بهداشت و سلامت و توسعه آن، نقش تکنسین داروخانه هم گسترده‌تر می‌شود.

آموزشگاه آپادانا

دوره آموزش تکنسین داروخانه چه هدف هایی دارد

رضایت مندی مراجعین به داروخانه ها، کم شدن خطاها،توسعه پیدا کردن وضعیت پخش و مصرف دارو، بالا رفتن سلامت جامعه  مکان نسخه پیچی باید با توجه به داروهای داخلی که تاریخ مشخصی دارند با اصول را رعایت نمود تا دور از آلودگی باشند و به بهترین نحو به دست بیمار برسد . تکنسین داروخانه هر محصولی از هر شرکتی را خریداری می نماید و به فروش می رساند و با توجه به راهنمای کاتالوگ از شرکت، مشاوره به افراد می دهد. دارا بودن مدرک تکنسین داروخانه یکی از امتیازات ویژه جهت افرادی که تمایلی به مهاجرت خارج از کشور دارند محسوب می شود بدین ترتیب که سفارت کانادا امتیاز ویژه ای برای مدرک تکنسین داروخانه در نظر گرفته است. سفارت های اروپا نیز این مدرک معتبر را جز امتیازات مهاجرت به شمار می آورند.

اهمیت شرکت در دوره تکنسین داروخانه

باید توجه داشت که از یک طرف امر نسخه خوانی دارای اهمیت و حساسیت بسیار زیاد می‌باشد زیرا با سلامت افراد جامعه مربوط بوده وکوچکترین خطا در این ارتباط خطرساز خواهد بود. و از طرف دیگر افرادی که در سطح داروخانه‌ها مشغول به این کار هستند در اکثر موارد بدون گذراندن دوره‌ای مشخص و اکثراً بصورت تجربی مشغول به این کارمی‌باشند. با دقت نظر در این مسئله ضرورت وجود یک دوره که افرادبه عنوان کار آموز زیر نظر اساتید این علم با مسائل موجود در این فن آشنا شوند حس می‌شود. از اهداف اصلی این دوره توانایی نسخه خوانی در افراد فارغ التحصیل می‌باشد. این افراد باید تبحر لازم را در امر خواندن نسخه شامل نوع دارو،شکل دارو و تعداد آن کاملاً بدست آورند. همچنین بادسته‌بندی کلی داروها آشنا گردیده و دارای توانایی در قفسه چینی داروخانه گردند.

علاوه بر این از آنجائیکه در داروخانه علاوه بر داروهای شیمیایی داروهای گیاهی، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی و همچنین تجهیزات پزشکی نیز موجود می‌باشد، آشنایی مقدماتی نیز با این گونه فرآورده‌ها پیدا می‌نمایند.

ویژگی کار یک تکنسین داروخانه چگونه است؟

تکنسین‌های داروخانه در مکان‌های مختلفی کار می‌کنند (معمولاً پشت پیشخوان در داروخانه، بیمارستان، خانه سالمندان یا داروخانه بیمارستان)، اما همچنین می‌توانند برای مراکز مراقبت طولانی‌مدت، تولیدکنندگان دارو، شرکت‌های بیمه شخص ثالث، رایانه کار کنند. شرکت های نرم افزاری، در دولت یا در تدریس. این موقعیت شامل کار با داروسازان، بیماران و گاهی اوقات با نمایندگان داروسازی است.

توجه به جزئیات: شغل نیازمند دقت در جزئیات و کامل بودن در تکمیل وظایف کاری است.

تمامیت: شغل مستلزم صداقت و اخلاق است.

قابل اعتماد بودن: این شغل مستلزم قابل اعتماد بودن، مسئولیت پذیر بودن و انجام تعهدات است.

مشارکت: این شغل مستلزم خوشرویی با دیگران در محل کار و نشان دادن نگرش خوش اخلاق و همکاری است.

خود کنترلی: شغل مستلزم حفظ خونسردی، کنترل احساسات، کنترل خشم و اجتناب از رفتار پرخاشگرانه، حتی در شرایط بسیار دشوار است.

تحمل استرس: شغل مستلزم پذیرش انتقاد و برخورد آرام و مؤثر با موقعیت‌های پر استرس است.

ابتکار عمل: شغل مستلزم تمایل به قبول مسئولیت ها و چالش ها است.

نگرانی برای دیگران: شغل مستلزم حساس بودن به نیازها و احساسات دیگران و درک و کمک در کار است.

تفکر تحلیلی: شغل نیاز به تجزیه و تحلیل اطلاعات و استفاده از منطق برای رسیدگی به مسائل و مشکلات مربوط به کار دارد.

سازگاری/انعطاف پذیری: شغل مستلزم باز بودن در برابر تغییرات (مثبت یا منفی) و تنوع قابل توجه در محل کار است.

ماندگاری: کار مستلزم استقامت در مواجهه با موانع است.

دستاورد/تلاش: شغل مستلزم ایجاد و حفظ اهداف موفقیت چالش برانگیز شخصی و تلاش برای تسلط بر وظایف است.

رهبری: شغل مستلزم تمایل به رهبری، مسئولیت پذیری و ارائه نظرات و راهنمایی است.

جهت گیری اجتماعی: شغل مستلزم ترجیح کار با دیگران به جای تنهایی و داشتن ارتباط شخصی با دیگران در محل کار است.

استقلال: کار مستلزم توسعه روش‌های انجام کارها، هدایت خود با نظارت کم یا بدون نظارت، و وابستگی به خود برای انجام کارها است.

نوآوری: شغل نیاز به خلاقیت و تفکر جایگزین دارد تا ایده های جدیدی برای مشکلات مربوط به کار ایجاد کند و به آنها پاسخ دهد.

4164

تحصیلات مورد نیاز تکنسین داروخانه

در بسیاری از کشورهای پیشرفته ، گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی به عنوان بخش مهمی از شرایط استخدام تکنسین داروخانه میباشد.بسیاری از داروخانه‌ها در این کشورها تمایل دارند تکنسین‌هایی را که از مراکز علمی مدرک معتبر دریافت کرده‌اند استخدام کنند.در ایران افراد مختلف میتوانند پس از گذراندن دوره های تکنسین داروخانه به این حیطه شغلی ورود پیدا کنند و جالب است که بدانید اکثر نسخه پیچ‌های داروخانه دارای تحصیلات مرتبط با این رشته‌ نمی‌باشند.

مهم‌ترین توانایی تکنسین داروخانه

با اینکه تکنسین داروخانه برای انجام کارها و وظایف خاصی آموزش دیده است، با این حال می‌تواند در زمان‌های اضطراری و کمبود نیرو کارهای مهم دیگری نیز انجام دهد.مهمترین بخش از توانایی تکنسین داروخانه، شناخت داروها و توانایی خواندن نسخه است. تنها کسی می‌تواند نسخه پزشک را بخواند که داروها را بشناسد و شخصی که بدون داشتن علم داروشناسی به سراغ نسخه‌خوانی برود مانند بی‌سوادی است که کتاب در دست بگیرد.

آموزش نسخه پیچی جهاد دانشگاهی تبریز تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي اصفهان انجمن تکنسین دارویی تبریز آموزش مجازي تکنسين داروخانه آموزش خونگیری در تبریز آموزش کار در داروخانه در کرج آ»وزش دستیاری در تبریز آشنايي با اشکال دارويي حقوق نسخه پیچ آموزش مجازی نسخه پیچی آموزش تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي داروخانه آنلاین دوره تزریقات در تبریز حقوق تكنسين داروخانه چقدر است مدرک فوریت های پزشکی چه اطلاعاتي در نسخه وجود دارد آموزش نرم افزار داروخانه در تبریز ژلوفن آموزش دستيار داروخانه کارآموزي در داروخانه کارآموزش نسخه پیچی آموزش نسخه خوانی در ارومیه آموزش نسخ الکترونیک در تبریز اصول نگهداري و انبارش دارو آموزش نسخه خوانی در اصفهان تکنسين داروخانه ايرکاس فني و حرفه اي تکنسين داروخانه دوره تزریقات کمک پرستاری آموزش مجازي نسخه پيچي آموزش دستیار دندانپزشک در سنندج بیمه سلامت کلاس آموزش نسخه الکترونیک در سنندج استامینوفن کلاس هاي تکنسين داروخانه آموزش نسخه خواني داروخانه کلاس نرم افزار داروخانه در ارومیه آشنایی با وظایف دستیار دندانپزشک آموزش نسخه الکترونیک در تبریز آموزش منشی گری امور پزشکی در تبریز آموزش تزریقات پانسمان قرص اموکسی کلاو دوره های دستیاری دندانپزشک استخدام تکنسین داروخانه سلامت دهان و دندان استخدام دستیار دندانپزشک در تبریز دستیار دندانپزشک چکار میکنه آموزش نسخه پيچي داروخانه در تبريز دوره نسخ الکترونیک نرم افزار داروخانه کلاس آموزش نسخه الکترونیک در نقده آموزش دستیاری دندانپزشک آدرس آموزشگاه نسخه پیچی در تبریز شغل پردرآمد کلاس نرم افزار داروخانه در مرند دستیار آموزش خونگیری درتبریز آموزش دستیاری دندانپزشک در اصفهان کار تکنسین داروخانه چیست دستیار دندان پزشک آموزشگاه نسخه خوانی در تبریز آدرس آموزشگاه نسخه خوانی در تبریز کلاس فوریت های پزشکی در تبریز تکنسین داروخانه چیست تجهیزات دندانپزشکی آموزش نسخه پيچي در تبريز دوره هاي آموزشي تکنسين داروخانه تکنسين داروخانه چيست فیلم تکنسین داروخانه آشنايي با بيماري ها ثبت نسخ الکترونیک تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي زنجان تکنسین داروخانه بهتره یا دستیار دندانپزشک آموزش تکنسین داروخانه در تبریز اموزش نسخه خوانی پزشک آموزش کامل تکنيک نسخه خواني مدرک تکنسين داروخانه آموزش تزریقات در تبریز آشنايي با محصولات آرايشي بهداشتي کلاس آموزش نسخه الکترونیک در اردبیل