در دوره های نسخه خوانی در سطح مقدماتی و پیشرفته با آموزش اساتید حرفه‌ای برگزار می‌شود. شما با حضور در دوره ها و تکمیل آموزش با اشکال دارویی، دسته درمان داروها، نسخه خوانی، قوانین و حدود اختیارات، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی و... آشنا می‌شوید و قادرید در داروخانه یا بیمارستان به عنوان تکنسین داروخانه کار کنید و یا به عنوان پرستار خانگی مشغول فعالیت شوید.

تاثیر دوره نسخه خوانی در یادگیری نسخه خوانی

دوره نسخه خوانی شامل توانایی درک دستورالعمل های مربوط به داروهای تجویزی، برگه های ملاقات، بروشورهای آموزش پزشکی، دستورالعمل ها و فرم های رضایت پزشک، بلد بودن فوت و فن نسخه خوانی و توانایی مذاکره در مورد سیستم های مراقبت بهداشتی پیچیده است. فوت و فن نسخه خوانی صرفاً شامل توانایی خواندن نسخه نمی باشد. این امر مستلزم گروه پیچیده ای از مهارت های خواندن، گوش دادن، تحلیل و تصمیم گیری و توانایی به کارگیری این مهارت ها در موقعیت های بهداشتی مختلف است.

نسخه خوانی برحسب زمینه و محیط متفاوت است و لزوماً به سال های تحصیل یا توانایی عمومی خواندن نسخه مربوط نمی شود. با حرکت به سمت یک سیستم مراقبت بهداشتی «مصرف ‌محورتر» به عنوان بخشی از تلاش کلی برای بهبود کیفیت مراقبت‌های بهداشتی و کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، افراد باید نقش فعال‌ تری در تصمیم‌گیری‌ های مربوط به مراقبت‌ های بهداشتی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، افراد به مهارت های اطلاعاتی سلامت قوی نیاز دارند.

آموزش مجازی نسخه خوانی داروخانه

هر نسخه ای که وارد داروخانه می شود مراحلی را طی میکند تا آماده و تحویل بیمار گردد.ما این مراحل را برای شما بازگو می کنیم تا بر اساس آن بتوانید صفر تا صد یک نسخه را انجام دهید. در نسخه پیچی باید مهارت کسب کنید و با دقت و تمرکز و مدیریت زمان نسخه را آماده کنید .از شتاب زدگی پرهیز کنید و با چک کردن نسخه آن را به بیمار تحویل دهید. برای این منظور ، این جزوه آموزشی را مطرح کرده و امیدواریم به شما کارآموزان عزیز کمک شایانی کرده باشیم.

برای آموزش این دوره می توانید با ثبت نام در کلاس های آموزش مجازی تکنسین داروخانه آموزشگاه آپادانا  بدون نیاز به مراجعه حضوری برای ثبت نام و یا کلاس ها از زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید و در هر ساعت از شبانه روز آموزش  نسخه خوانی داروخانه را فرا بگیرید.

4164

تعریف نسخه

یک دستور دارویی که توسط یک پزشک برای یک بیمار معین، در یک تاریخ معین جهت یک یا چندین بیماری نوشته می شود. دو پزشک نباید یک نسخه را مهر کنند. نسخه برای یک بیمار معین است، نمی توان نسخه را در اختیار فرد دیگر با علائم مشابه قرار داد.پزشک می تواند برای یک یا چند بیماری شخص دارو بنویسد مثلا فردی دیابت داشته باشد و حالا دچار افسردگی شده است و یا مریض مشکل دریچه میترال داشته و حالا گلودرد دارد بنابراین در نسخه این شخص Inderal همراه با آموکسی سیلین نوشته شده است.

معرفی اجزای نسخه

شکل نسخه یک فرم چاپی است که دارای قسمت سفیدی برای نوشتن نام و مشخصات و دستور مصرف دارو هاست. بطور کلی اگر می توانیم معرفی اجزای نسخه را به بخش های زیر تقسیم بندی کنیم:

۱.مشخصات بیمار و تاریخ تجویز

۲.شروع نسخه RX

۳.شکل و نام دارو و قدرت دارویی و تعداد دارو

۴.طریقه مصرف یا چگونگی ساخت (در مورد دارو های ترکیبی) و ارائه توصیه های تکمیلی (مثلا این نسخه دو بار قابل تکرار است)

۵.مهر و امضای پزشک

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه  (OTC) به نسخه و تجویز پزشک احتیاجی ندارند. داروهای بدون نسخه برای معالجه علائم بیماری های زیادی استفاده می شوند، مانند:

 • تب
 • اسهال
 • گلو درد
 • آلرژی
 • دردهای جزئی

آموزشگاه آپادانا

خطرات داروهای بدون نسخه

 • داروهای بدون نسخه، گاهی می توانند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. برخی از این داروها می توانند با داروهای تجویز شده تداخل ایجاد کرده و منجر به آسیب جدی شوند.
 • مصرف وارفارین یا کومدین، رقیق کننده خون همزمان با ایبوپروفن می تواند باعث خون ریزی در محل زخم ها شود.
 • حتی مصرف بیش از حد برخی داروهای بدون نسخه می تواند باعث آسیب اعضای بدن شوند.
 • مصرف بیش از حد، استامینوفن می تواند منجر به نارسایی کبد شود.
 • مصرف زیاد آسپرین به ریه و کلیه آسیب می زند.
 • قبل از مصرف هرگونه داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی، برچسب دارو را حتما بخوانید.
Tags:
Show other tags
کپسول اموکسی سیلین آموزش نسخه پيچي در کرج حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۰حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۱ مدرک بین المللی دستیاری دندانپزشکی آموزش تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي دوره منشی گری امور دندانپزشکی در کرج دوره نسخه خوانی پیشرفته در تبریز دارو هاي گياهي رشته داروسازي کتاب آموزش نسخه خوانی جهاد دانشگاه دانشکده داروسازيا داروخانه آنلاین آشنایی با داروها دانلود جزوه آموزش نسخه پيچي در تبريز دستيار قفسه چيني دارو کلاس کمک های اولیه در تبریز دوره تکنسین دارویی در تبریز آشنايي با محصولات آرايشي بهداشتي نسخه خواني آموزش نسخ الکترونیک در تبریز آموزش کنسرسيوم ايرکاس یادگیری تکنسین داروخانه ساماندهي و نگهداري دارو در داروخانه و انبار دارويي تکنسین داروخانه مقدماتی آموزش دستیار دندانپزشک دوره هاي پرستاري آموزش مجازي کار در داوخانه دوره خونگیری آموزش کار در داروخانه اصفهان چگونه می توانم نسخه خوان شوم ژلوفن کامپاند آموزشگاه منشی دندانپزشکی در تبریز اعطاي مدرک بين المللي تکنسین داروخانه مهاجرت آموزش جامع دوره دستیار دندانپزشک درارومیه کلاس فوریت های پزشکی در تبریز آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي تکنسین داروخانه مجازی آموزش نسخه پیچی جهاد دانشگاهی تبریز حقوق نسخه پیچ 1400 حقوق تکنسين داروخانه 96 دستیاری دندانپزشک دوره اموزشی تکنسین داروخانه در تبریز تکنسين داروخانه مقدماتي دندانپزشک کلاس عملی قفسه چینی داروخانه در تبریز تکنسين داروخانه پيشرفته آموزش نسخه خوانی داروخانه pdf آموزش نرم افزار داروخانه تفاوت قرص و کپسول تکنسین دندانپزشکی در تبریز دستیار آموزش داروخانه در تبريز آ»وزش دستیاری در تبریز دوره نسخه خوانی در تبریز آدرس آموزشگاه نسخه خوانی در تبریز دستیاری دندانپزشکی استخدام تکنسین داروخانه چیست آموزش نسخه خوانی در تبریز نسخه پیچ داروخانه تبریز تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي همدان کلاس نرم افزار داروخانه در شبستر آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي قزوين اشکال دارویی تکنسين داروخانه ايرکاس کارآموز داروخانه دندانپزشکی اشکال دارويي قفسه چینی دارو دوره دستیار دندانپزشک در اردبیل کلاس عملی تکنسین داروخانه در تبریز جهاد دانشگاهی دانلود جزوه تکنسين داروخانه حقوق نسخه پیچ داروخانه آموزش سیستم زنی داروخانه در تبریز نسخه هاي پزشکي نرس دندانپزشکی