در دوره های نسخه خوانی در سطح مقدماتی و پیشرفته با آموزش اساتید حرفه‌ای برگزار می‌شود. شما با حضور در دوره ها و تکمیل آموزش با اشکال دارویی، دسته درمان داروها، نسخه خوانی، قوانین و حدود اختیارات، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی و... آشنا می‌شوید و قادرید در داروخانه یا بیمارستان به عنوان تکنسین داروخانه کار کنید و یا به عنوان پرستار خانگی مشغول فعالیت شوید.

تاثیر دوره نسخه خوانی در یادگیری نسخه خوانی

دوره نسخه خوانی شامل توانایی درک دستورالعمل های مربوط به داروهای تجویزی، برگه های ملاقات، بروشورهای آموزش پزشکی، دستورالعمل ها و فرم های رضایت پزشک، بلد بودن فوت و فن نسخه خوانی و توانایی مذاکره در مورد سیستم های مراقبت بهداشتی پیچیده است. فوت و فن نسخه خوانی صرفاً شامل توانایی خواندن نسخه نمی باشد. این امر مستلزم گروه پیچیده ای از مهارت های خواندن، گوش دادن، تحلیل و تصمیم گیری و توانایی به کارگیری این مهارت ها در موقعیت های بهداشتی مختلف است.

نسخه خوانی برحسب زمینه و محیط متفاوت است و لزوماً به سال های تحصیل یا توانایی عمومی خواندن نسخه مربوط نمی شود. با حرکت به سمت یک سیستم مراقبت بهداشتی «مصرف ‌محورتر» به عنوان بخشی از تلاش کلی برای بهبود کیفیت مراقبت‌های بهداشتی و کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، افراد باید نقش فعال‌ تری در تصمیم‌گیری‌ های مربوط به مراقبت‌ های بهداشتی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، افراد به مهارت های اطلاعاتی سلامت قوی نیاز دارند.

آموزش مجازی نسخه خوانی داروخانه

هر نسخه ای که وارد داروخانه می شود مراحلی را طی میکند تا آماده و تحویل بیمار گردد.ما این مراحل را برای شما بازگو می کنیم تا بر اساس آن بتوانید صفر تا صد یک نسخه را انجام دهید. در نسخه پیچی باید مهارت کسب کنید و با دقت و تمرکز و مدیریت زمان نسخه را آماده کنید .از شتاب زدگی پرهیز کنید و با چک کردن نسخه آن را به بیمار تحویل دهید. برای این منظور ، این جزوه آموزشی را مطرح کرده و امیدواریم به شما کارآموزان عزیز کمک شایانی کرده باشیم.

برای آموزش این دوره می توانید با ثبت نام در کلاس های آموزش مجازی تکنسین داروخانه آموزشگاه آپادانا  بدون نیاز به مراجعه حضوری برای ثبت نام و یا کلاس ها از زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید و در هر ساعت از شبانه روز آموزش  نسخه خوانی داروخانه را فرا بگیرید.

4164

تعریف نسخه

یک دستور دارویی که توسط یک پزشک برای یک بیمار معین، در یک تاریخ معین جهت یک یا چندین بیماری نوشته می شود. دو پزشک نباید یک نسخه را مهر کنند. نسخه برای یک بیمار معین است، نمی توان نسخه را در اختیار فرد دیگر با علائم مشابه قرار داد.پزشک می تواند برای یک یا چند بیماری شخص دارو بنویسد مثلا فردی دیابت داشته باشد و حالا دچار افسردگی شده است و یا مریض مشکل دریچه میترال داشته و حالا گلودرد دارد بنابراین در نسخه این شخص Inderal همراه با آموکسی سیلین نوشته شده است.

معرفی اجزای نسخه

شکل نسخه یک فرم چاپی است که دارای قسمت سفیدی برای نوشتن نام و مشخصات و دستور مصرف دارو هاست. بطور کلی اگر می توانیم معرفی اجزای نسخه را به بخش های زیر تقسیم بندی کنیم:

۱.مشخصات بیمار و تاریخ تجویز

۲.شروع نسخه RX

۳.شکل و نام دارو و قدرت دارویی و تعداد دارو

۴.طریقه مصرف یا چگونگی ساخت (در مورد دارو های ترکیبی) و ارائه توصیه های تکمیلی (مثلا این نسخه دو بار قابل تکرار است)

۵.مهر و امضای پزشک

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه  (OTC) به نسخه و تجویز پزشک احتیاجی ندارند. داروهای بدون نسخه برای معالجه علائم بیماری های زیادی استفاده می شوند، مانند:

 • تب
 • اسهال
 • گلو درد
 • آلرژی
 • دردهای جزئی

آموزشگاه آپادانا

خطرات داروهای بدون نسخه

 • داروهای بدون نسخه، گاهی می توانند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. برخی از این داروها می توانند با داروهای تجویز شده تداخل ایجاد کرده و منجر به آسیب جدی شوند.
 • مصرف وارفارین یا کومدین، رقیق کننده خون همزمان با ایبوپروفن می تواند باعث خون ریزی در محل زخم ها شود.
 • حتی مصرف بیش از حد برخی داروهای بدون نسخه می تواند باعث آسیب اعضای بدن شوند.
 • مصرف بیش از حد، استامینوفن می تواند منجر به نارسایی کبد شود.
 • مصرف زیاد آسپرین به ریه و کلیه آسیب می زند.
 • قبل از مصرف هرگونه داروهای بدون نسخه یا مکمل های غذایی، برچسب دارو را حتما بخوانید.
Tags:
Show other tags
اصول نگهداري و انبارش دارو مدرک تکنسين داروخانه آموزش رايگان نسخه خواني آموزش دستیار دندانپزشک در شیراز مدرک معتبر تکنسين داروخانه آموزش جامع نسخه خواني در تبريز اعطاي مدرک معتبر تکنسین داروخانه به انگلیسی کلاس آموزش نسخه خوانی در مشهد تکنسين داروخانه آموزش دستیار دندانپزشک دوره نسخه خوانی درتبریز آموزش نسخه خوانی در تبریز آموزشگاه دستیار دندانپزشک در تهران کلاس نسخه الکترونیک در تبریز حقوق ماهيانه نسخه پيچ آموزش نسخه پيچي داروخانه در تبريز آموزش داروشناسی در تبریز منشی امور پزشکی آموزش تکنسين داروخانه در اصفهان استخدام دستیار دندانپزشک در تبریز دوره دستیار دندانپزشک درارومیه حقوق تكنسين داروخانه چقدر است استامینوفن آدرس آموزشگاه تکنسین داروخانه در تبریز نرم افزار نسخه خواني اصول نسخه پيچي و نسخه خواني آموزش مجازي کار در داوخانه مدرک بین المللی دستیاری دندانپزشکی آشنايي با بيماري ها اعطاي مدرک بين المللي آموزش نسخه خواني آموزش نرم افزار داروخانه در تبریز انجمن تکنسین دارویی تبریز دوره اموزشی تکنسین داروخانه در تبریز استخدام نسخه پیچ داروخانه کتاب تکنسين داروخانه کلاس عملی تکنسین داروخانه در تبریز دوره کمک های اولیه نسخه پيچي ياد بگيريد استخدام داروخانه آموزش نسخه پیچی داروخانه در همدان آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز دوره تزریقات و پانسمان در تبریز آموزش آموزش نسخه خوانی در داروخانه دوره تکنسین دارویی در تبریز کلاس نسخه خوانی در تبریز آموزش دستیاری دندانپزشک کلاس نرم افزار داروخانه در مرند کاربرد کامپيوتر در داروخانه کارآموز داروخانه آموزش نسخ الکترونیک نجمن داروسازان آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي رشت آموزشگاه دستیار دندانپزشک در تبریز آشنایی با تجهیزات دندانپزشکی در تبریز تکنسین داروخانه دستیاری آموزش نسخه خوانی در ارومیه آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي نسخه پیچ آموزش دستیاری دندانپزشک در اصفهان تجویز دارو دوره نسخ الکترونیک آموزش نسخه خوانی پزشکی آموزشگاه دستیاری د رتبریز حقوق نسخه پیچ 1400 کلاس نسخه خوانی در تهران کارآموزي در داروخانه آموزش تکنسین داروخانه آشنايي با نسخه خواني معاونت غذا و دارودستیار پزشک آموزش دستیاری دانلود کتاب نسخه خواني آموزش مجازی نسخه پیچی فني و حرفه اي تکنسين داروخانه آموزش تکنسين دارو خانه در تبريز دوره دستیاری در تبریز