در این مقاله می خواهیم به آشنایی با نسخه خوانی بپردازیم و به این سوال جواب دهیم که نسخه خوانی چیست و به چه کسانی نسخه خوان می گویند. نسخه خوان یا نسخه پیچ به فردی می گویند که توانایی خواندن، تحلیل و تحویل دارو به مشتری را برعهده دارد.

نسخه خوان کیست؟

تکنسین داروخانه (Pharmacy Technician)  یا نسخه خوان یا نسخه پیچ فردی آموزش‌دیده است که عموما وظیفه نسخه‌خوانی و تحویل دارو به مراجعه‌کننده را بر عهده دارد و به دکتر داروساز در ساخت دارو کمک می‌کند. تکنسین داروخانه هم با مراجعه‌کنندگان و هم با پزشک و پرسنل داروخانه در ارتباط و تعامل است، بنابراین در کنار آشنایی با علم تخصصی داروسازی، به مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی نیز نیاز دارد.

سرفصل های دوره نسخه خوانی

 • اشکال دارویی
 • دسته های درمانی داروها
 • فرآورده های آرایشی بهداشتی
 • داروهای گیاهی
 • تجهیزات پزشکی
 • نسخه خوانی و قفسه چینی دارو
 • قیمت گذاری داروها
 • مهارتهای خاص کار در داروخانه

وظایف کاری تکنسین داروخانه

 • نسخه خوان یا تکنسین داروخانه وظیفه دارد نسخه بیمار را تحویل بگیرد.(یادگیری نسخه پیچی)
 • بعد از تحویل نسخه باید به دقت نسخه را بخواند و بررسی کند تا در خواست های معالج را انجام دهد.
 • سپس داروهای موجود در نسخه را جمع آوری و آماده میکند.
 • تکنسین داروخانه وظیفه دارد نسخه ای را که دریافت کرده در کامیپوتر و به وسیله نرم افزارهای موجود در این حرفه ثبت کند.
 • دستورات مورد نیاز در رابطه با دارو مثل ساعت، تعداد و چگونگی مصرف دارو را روی لیبل هایی نوشته و پشت دارو میچسباند.
 • تحویل دارو به بیمار و توضیحات مورد نیاز در رابطه با دارو را به بیمار ارائه دهد.

4164

مهارت های مهم شغل تکنسین داروخانه

مهارت خدمت ‌دهی: رعایت ادب و احترام هنگام ارتباط با مشتریان ضروری است که این مورد به افراد آموزش داده می شود.

مهارت جزئی ‌نگری: مسئول اصلی داروخانه دکتر است؛ اما فرد تکنسین نیز باید توجه و دقت کافی را داشته باشد تا خطاها حداقل شوند.

مهارت شنیدن: تکنسین داروخانه باید مهارت گوش دادن خوبی داشته باشد تا بتواند نیازهای افراد مراجعه کننده را به خوبی برطرف نماید.

مهارت ریاضی: به طور کلی تکنسین داروخانه با شمارش قرص ‌ها و دیگر دارو ها نیاز است مهارت ریاضی خوبی داشته باشد تا دچار اشتباه نشود.

مهارت مدیریت و سازمان ‌دهی: افرادی که تکنسین داروخانه هستند باید مهارت خوبی در مدیریت و سازمان دهی داشته باشند.

نکات مهم در مورد شغل نسخه خوانی

 1. افراد در سنین 20 تا 35 سال می توانند جذب این حرفه شوند .
 2. جهت ارتقاء کیفیت خدمات و فعالیت تکنسین داروخانه، گذراندن دوره های تخصصی نسخه خوانی می تواند موثر باشد.
 3. انجام فعالیت صحیح تکنسین موجب می شود که موسس وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد و همچنین سطح شکایات احتمالی از موسس کاهش یابد.
 4. خوش روئی و آداب برخورد با مشتری باعث جذب مشتری است.
 5. تکنسین های داروخانه دارای درجات شغلی است و بعد از نسخه پیچی به بخش آرایشی بهداشتی منتقل می شوند و همچنین با بالارفتن تجربه و سابقه فعالیتشان به مدیریت داروخانه نیز نائل خواهند آمد تا بتواند خرید های داروخانه با شرایط و آفرهای شرکت های داروئی را مدیریت کنند.
 6. معمولا خانم ها پس از انتقال به بخش آرایشی و بهداشتی داروخانه می توانند مشاوره های پوست و مو نیز برای محصولات مختلف بدهند.
 7. با بالا رفتن تجربه کاری و دقت در این شغل می توان حقوق و مزایای مناسبی دریافت کرد و از نظر اجتماعی رشد و پیشرفت کامل داشت و همچنین به سمت مدیریت داروخانه های شهری و خصوصی رسید.

زمینه‌های اشتغال زایی دوره تکنسین داروخانه

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که پس از گذراندن دوره نسخه خوانی چه فرصت های شغلی برای افراد وجود خواهد داشت. این فرصت ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • داروخانه شهری
 • داروخانه بیمارستانی
 • شرکت های دارویی
 • شرکت های بیمه
 • شرکت های نرم افزاری
Tags:
Show other tags
استخدام نسخه پيچ آموزش نسخ الکترونیک دوره تکنسین داروخانه نرس دندانپزشکی آموزش آنلاین نسخه خوانی دوره نسخه پیچی در تبریز دوره کمک های اولیه در تبریز دوره هاي آموزشي کار در داروخانه اصفهان کلاس آموزش نسخه خوانی در مشهد آموزش نرم افزار داروخانه در اردبیل آموزش منشی امور پزشکی در تبریز حقوق تكنسين داروخانه چقدر است کلاس داروشناسی آشنایی با داروها تفاوت قرص و کپسول دوره آموزشي نسخه خواني تجهيزات پزشکي داروخانه اشتغال در داروخانه کلاس آموزش نسخه الکترونیک در شیراز دوره تکنسین داورخانه در تبریز حقوق تکنسين داروخانه آموزش تکنسین داروخانه در تبریز کلاس های دستیاری در تبریز اصطلاحات دارويي تجویز دارو تجهیزات دندانپزشکی اموزش کار در داروخانه کرمانشاه دستیار دندانپزشکی اموزش نسخه خوانی پزشک مديريت داروخانه حقوق نسخه پیچ دستیاری پزشک نسخه خواني در تبريز آموزش دستیاری دندانپزشک در تبریز نرم افزار داروخانه آشنايي با اشکال دارويي کلاس نسخه خوانی در اهواز آموزش خواندن نسخه دستیاری آموزش تکنسين داروخانه در تهران دوره های نسخه پیچی در تبریز آموزش تکنسين داروخانه در اردبيل دوره هاي پرستاري آموزش نسخه خواني داروخانه نرم افزار نسخه خواني آموزش نسخه خواني در تبريز آموزش تکنسین داروخانه کار در داروخانه آموزش دستیاری دندانپزشک دوره های دستیاری آموزش تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي قرص اموکسی کلاو دستیار دندان پزشک اعطاي مدرک معتبر آموزش نسخه خوانی در همدان آموزش نسخه خوانی داروخانه در تبریز تکنسین داروخانه بهتره یا دستیار دندانپزشک آدرس آموزشگاه داروشناسی در تبریز آموزش نرم افزار داروخانه در اهر تكنسين داروخانه آشنايي با مکمل هاي غذايي درآمد تکنسين داروخانه آموزشگاه فني و حرفه اي داروخانه آموزش نسخه پیچی در تبریز کلاس کمک های اولیه در تبریز کار تکنسین داروخانه چیست دوره نسخه خوانی دوره تکنسین دارویی در تبریز دوره های امداد و نجات و کمک های اولیه در تبریز دستيار قفسه چيني دارو مدرک تکنسين داروخانه منشی امور پزشکی آموزش نسخه خوانی در رشت قيمت گذاري دارو آموزش نرم افزار داروخانه در اصفهان دوره اموزشی تکنسین داروخانه در تبریز آموزش سریع نسخه خوانی داروخانه انجمن تکنسین دارویی تبریز کلاس نرم افزار داروخانه در شبستر دوره های دستیاری دندانپزشک