در این مقاله می خواهیم به آشنایی با نسخه خوانی بپردازیم و به این سوال جواب دهیم که نسخه خوانی چیست و به چه کسانی نسخه خوان می گویند. نسخه خوان یا نسخه پیچ به فردی می گویند که توانایی خواندن، تحلیل و تحویل دارو به مشتری را برعهده دارد.

نسخه خوان کیست؟

تکنسین داروخانه (Pharmacy Technician)  یا نسخه خوان یا نسخه پیچ فردی آموزش‌دیده است که عموما وظیفه نسخه‌خوانی و تحویل دارو به مراجعه‌کننده را بر عهده دارد و به دکتر داروساز در ساخت دارو کمک می‌کند. تکنسین داروخانه هم با مراجعه‌کنندگان و هم با پزشک و پرسنل داروخانه در ارتباط و تعامل است، بنابراین در کنار آشنایی با علم تخصصی داروسازی، به مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی نیز نیاز دارد.

سرفصل های دوره نسخه خوانی

 • اشکال دارویی
 • دسته های درمانی داروها
 • فرآورده های آرایشی بهداشتی
 • داروهای گیاهی
 • تجهیزات پزشکی
 • نسخه خوانی و قفسه چینی دارو
 • قیمت گذاری داروها
 • مهارتهای خاص کار در داروخانه

وظایف کاری تکنسین داروخانه

 • نسخه خوان یا تکنسین داروخانه وظیفه دارد نسخه بیمار را تحویل بگیرد.(یادگیری نسخه پیچی)
 • بعد از تحویل نسخه باید به دقت نسخه را بخواند و بررسی کند تا در خواست های معالج را انجام دهد.
 • سپس داروهای موجود در نسخه را جمع آوری و آماده میکند.
 • تکنسین داروخانه وظیفه دارد نسخه ای را که دریافت کرده در کامیپوتر و به وسیله نرم افزارهای موجود در این حرفه ثبت کند.
 • دستورات مورد نیاز در رابطه با دارو مثل ساعت، تعداد و چگونگی مصرف دارو را روی لیبل هایی نوشته و پشت دارو میچسباند.
 • تحویل دارو به بیمار و توضیحات مورد نیاز در رابطه با دارو را به بیمار ارائه دهد.

4164

مهارت های مهم شغل تکنسین داروخانه

مهارت خدمت ‌دهی: رعایت ادب و احترام هنگام ارتباط با مشتریان ضروری است که این مورد به افراد آموزش داده می شود.

مهارت جزئی ‌نگری: مسئول اصلی داروخانه دکتر است؛ اما فرد تکنسین نیز باید توجه و دقت کافی را داشته باشد تا خطاها حداقل شوند.

مهارت شنیدن: تکنسین داروخانه باید مهارت گوش دادن خوبی داشته باشد تا بتواند نیازهای افراد مراجعه کننده را به خوبی برطرف نماید.

مهارت ریاضی: به طور کلی تکنسین داروخانه با شمارش قرص ‌ها و دیگر دارو ها نیاز است مهارت ریاضی خوبی داشته باشد تا دچار اشتباه نشود.

مهارت مدیریت و سازمان ‌دهی: افرادی که تکنسین داروخانه هستند باید مهارت خوبی در مدیریت و سازمان دهی داشته باشند.

نکات مهم در مورد شغل نسخه خوانی

 1. افراد در سنین 20 تا 35 سال می توانند جذب این حرفه شوند .
 2. جهت ارتقاء کیفیت خدمات و فعالیت تکنسین داروخانه، گذراندن دوره های تخصصی نسخه خوانی می تواند موثر باشد.
 3. انجام فعالیت صحیح تکنسین موجب می شود که موسس وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد و همچنین سطح شکایات احتمالی از موسس کاهش یابد.
 4. خوش روئی و آداب برخورد با مشتری باعث جذب مشتری است.
 5. تکنسین های داروخانه دارای درجات شغلی است و بعد از نسخه پیچی به بخش آرایشی بهداشتی منتقل می شوند و همچنین با بالارفتن تجربه و سابقه فعالیتشان به مدیریت داروخانه نیز نائل خواهند آمد تا بتواند خرید های داروخانه با شرایط و آفرهای شرکت های داروئی را مدیریت کنند.
 6. معمولا خانم ها پس از انتقال به بخش آرایشی و بهداشتی داروخانه می توانند مشاوره های پوست و مو نیز برای محصولات مختلف بدهند.
 7. با بالا رفتن تجربه کاری و دقت در این شغل می توان حقوق و مزایای مناسبی دریافت کرد و از نظر اجتماعی رشد و پیشرفت کامل داشت و همچنین به سمت مدیریت داروخانه های شهری و خصوصی رسید.

زمینه‌های اشتغال زایی دوره تکنسین داروخانه

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که پس از گذراندن دوره نسخه خوانی چه فرصت های شغلی برای افراد وجود خواهد داشت. این فرصت ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • داروخانه شهری
 • داروخانه بیمارستانی
 • شرکت های دارویی
 • شرکت های بیمه
 • شرکت های نرم افزاری
Tags:
Show other tags
آموزشگاه منشی امور پزشکی در تبریز آموزش خواندن نسخه کلاس نرم افزار داروخانه در اهر آموزش نرم افزار داروخانه آموزشگاه آپادانا آموزش نسخه پيچي در تبريز مدرک نسخه خوانی آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي رشت دوره آموزش کار در داروخانه یادگیری تکنسین داروخانه تکنسین داروخانه استخدام دسته های درمانی استخدام دستیار دندانپزشک در تبریز آموزش مجازی نرم افزار داروخانه آموزش دستیاری دندانپزشک آموزش نسخه پيچي در کرج استخدام تکنسين داروخانه اصفهان 96 آموزش نسخه پیچی داروخانه در اهواز آدرس آموزشگاه نسخه پیچی در تبریز کلاس دستیار دندانپزشک در اهواز دوره خونگیری دوره تکنسین داروخانه در تبریز آموزش نسخه پيچي در اصفهان آموزش نسخه خوانی در شیراز آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز آموزشگاه دستیار دندانپزشک در تبریز آ»وزش دستیاری در تبریز ساماندهي و نگهداري دارو در داروخانه و انبار دارويي دوره های دستیاری دندانپزشک آموزش تکنسين داروخانه در اروميه تکنسين داروخانه چيست استخدام نسخه پيچ نسخه پیچی آموزش مجازی تکنسین داروخانه نسخه هاي پزشکي استخدام تکنسین داروخانه نسخه خواني داروخانه آموزش کار در داروخانه در کرج کپسول اموکسی سیلین قيمت گذاري دارو آموزش کار در داروخانه دستیار پزشک آموزش نسخه خوانی در تبریز دوره دستیار دندانپزشک در تبریز نرم افزار داروخانه آموزش تکنسين دارو خانه در تبريز قرص اموکسی کلاو تکنسین داروخانه مقدماتی دوره فوریت های پزشکی در تبریز حقوق تکنسين داروخانه چقدر است تکنسين داروخانه پيشرفته کلاس نرم افزار داروخانه در مرند آموزش نسخه خوانی پزشک عمومی آشنايي با شرکت هاي پخش دارو تکنسین داروخانه مهاجرت دستيار دندانپزشک آموزش کار در داروخانه اصفهان اشکال دارويي آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي قزوين آشنایی با داروها کلاس آموزش نسخه الکترونیک در تبریز درآمد تکنسين داروخانه دوره آموزشی دستیار دندانپزشک در تبریز مسئول فني داروخانه تکنسين داروخانه (مقدماتي - پيشرفته) کتاب آموزش نسخه خوانی جهاد دانشگاه آموزش نسخه پيچي داروخانه در اصفهان ثبت نام دوره تکنسین داروخانه در تبریز کار تکنسین داروخانه چیست آموزش نسخه خواني داروخانه تکنسین دندانپزشکی در تبریز اصول کلي قيمت زني در داروخانه آموزش نسخ الکترونیک در تبریز آموزش مجازي نسخه خواني دوره نسخه پیچی در تبریز آموزش کامل تکنيک نسخه خواني دوره هاي پرستاري تکنسین داروخانه یعنی چی تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي اصفهان گواهینامه فوریت های پزشکی