تکنسین داروخانه یا دستیار داروخانه را شاید با نام نسخه پیچ هم بشناسید. این فرد در داروخانه یا بیمارستان تحت نظارت مستقیم یک دکتر داروساز قرار گرفته و وظایف شغلی خود را انجام می دهد. تکنسین داروخانه در بخش‌های مختلفی مانند داروخانه‌های شهری و یا بیمارستانی می تواند مشغول به کار گردد. همچنین برای یک تکنسین داروخانه در مراکزی مانند شرکت‌های دارویی، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های نرم‌افزاری هم امکان فعالیت وجود دارد.

نسخه پیچی چیست؟

نسخه یک توصیه کتبی دارویی است توسط پزشک، دندان پزشک و ماما داده شده است. نسخه در کشور ما به دو صورت بیمه ای و یا درج شده در سربرگ معالج ارائه می گردد. در هر دو حال یک نسخه زمانی معنای واقعی و قانونی خود را خواهد یافت که در برگیرنده مشخصاتی از فرد معالج، بیماری شخص و درمان مورد نظر باشد و در کنار این عوامل ممهور به مهر معالج بوده و توسط او امضا گردد. ثبت تاریخ ویزیت و نوع بیماری فرد نیز از ملزوماتی است که قانون گذار آن ها را در نظر گرفته است.

آموزشگاه آپادانا

عوامل موجود در نسخه

پس از ارائه نسخه به داروخانه باید دقت نمود که این عوامل در نسخه موجود باشند و بعد از آن روند تحویل داروی تجویزی به صورت سیستماتیک انجام می شود این روند شامل مراحل زیر است:

1 – دریافت نسخه (پذیرش)

2 – خواندن نسخه و بررسی درخواست های معالج

3 – آماده نمودن داروهای نسخه

4 – ثبت نسخه تحویلی در کامپیوتر به وسیله نرم افزارهایی که به این منظور تولید شده اند دوره تکنسین داروخانه

5 – نوشتن دستورات لازم بر رو برچسب های دارویی

6 – تحویل دارو به بیمار

7 – ارائه اطلاعات دارویی، توصیه و گفت و گو با بیمار که تحت عنوان مشاوره دارویی به آن عمل می گردد.

بازار کار نسخه پیچی

بازار کاری برای یک نسخه پیچ و به عبارت کلی تر تکنسین داروخانه همواره و در تمام داروخانه های روزانه ، شبانه روزی ، داروخانه های خصوصی و داروخانه های دولتی وجود داشته و دارد و این میزان توانایی ها و مهارت های شماست که سهم شما را در این رقابت افزایش خواهد دادبیشترین درصد موفقیت ورود به بازار کار در ابتدا در داروخانه های شبانه روزی هستش و روال همیشه به این صورت بوده که افراد پس از افزایش مهارت در داروخانه های شبانه روزی به داروخانه های روزانه مراجعه می کنن یا در چند داروخانه مشغول کاری می شوند.

فرایند نسخه پیچی

روند نسخه پیچی هرچه که باشد، نتیجه مورد نظر آن تحویل داروی مناسب است که در بسته بندی مناسب و به همراه دستورات و توصیه های لازم به دست بیمار می رسد، عوامل متعددی وجود دارند که در روند نسخه پیچی تاثیر می گذارند که یکی از این عوامل، محیط فیزیکی داروخانه است .باید در نظر داشته باشیم که روند نسخه پیچی صرفا به معنای تهیه و آماده سازی داروهای درخواستی در نسخه نیست و به همراه آن شامل مرحله مهم تری به نام ارائه اطلاعات درمانی به بیمار نیز می باشد . در داروخانه هایی که نسخه پیچی صرفا شامل بر مرحله اول باشد، نتیجه کار تبدیل کردن یک مرکز علمی به محلی برای خرید و فروش دارو و سایر ملزومات پزشکی می باشد.

بنابراین در یک نگاه کلی روند نسخه پیچی در داروخانه یعنی ایجاد ارتباط مستقیم کلامی با بیماران ، بررسی نیازهای درمانی آن ها (شامل نسخه ای که به همراه دارند)، ارائه راهکارهای درمانی متناسب و عرضه درخواست های دارویی شخص به همراه اطلاعات لازم برای مصرف این داروها می باشد. بدیهی است با چشم پوشی از هر کدام از این مراحل نمی توان انتظار داشت که یک داروساز یا تیم همراه او، شیوه درست ارائه خدمات دارویی را اجرا کرده باشند.

امروزه با گسترش نقش داروسازان در ارائه خدمات درمانی به بیماران در محل داروخانه، توقع می رود که داروساز آگاه به مجموعه ای از اطلاعاتی در زمینه بیماری ها، شیوه ها و پروتکل های درمانی، اطلاعات دارویی و حتی شیوه های تعامل مثبت با بیماران باشد.برای آشنایی بیشتر با این موضوعات می خواهیم تمامی روند کار داروخانه را به تفکیک مورد بررسی قرار دهیم تا علاوه بر به جا آوردن صحیح توقعات بیماران، بتوانیم به عنوان یکی از حلقه های درمان نقش مهم و بنیادی خود در درمان را ایفا کرده و امید به کسب جایگاه واقعی داروساز در کشورمان را هرچه بیشتر دست یافتنی تر نماییم.

4164

کجا دوره تکنسین داروخانه را بگذارنم؟

آموزشگاه آپادانا یکی از معتبرترین مراکزی است که می‌توان در آن دوره کوتاه‌مدت آموزش نسخه پیچی را گذراند. این دوره‌ها در سطح پیشرفته با آموزش داروسازان حرفه‌ای برگزار می‌شود. شما با چند ماه آموزش و حضور در کلاس نسخه پیچی آموزشگاه آپادانا به یک تکنسین تبدیل خواهید شد؛ با گروه های دارویی مختلف، آناتومی بدن انسانی و بیماری‌های عمومی و پرتکرار، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی آشنا می‌شوید و قادرید در داروخانه یا بیمارستان به عنوان تکنسین داروخانه کار کنید و یا به عنوان پرستار خانگی مشغول فعالیت شوید.

Tags:
Show other tags
آموزش دستیاری در تبریز دوره های دستیاری فیلم آموزش نسخه خوانی داروخانه آموزش نسخه پیچی جهاد دانشگاهی تبریز منشی امور پزشکی نسخه خواني آزمايشگاه کنسرسيوم ايرکاس تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي اصفهان آموزش نسخه خواني در تبريز آموزش نسخه خواني داروخانه مدرک بين المللي دستیار دندانپزشکی تکنسین دندانپزشکی کارگاه نسخه خواني اموزش نسخه خوانی پی دی اف کلاس نسخه خوانی در اهواز آموزش دستیار دندانپزشک اموزش نسخه خوانی پزشک تکنسین داروخانه به انگلیسی یادگیری تکنسین داروخانه آموزش نسخه پيچي در اصفهان آموزش نسخه خوانی پزشک عمومی چگونه دستیار دندانپزشک شوم دوره تکنسین دارویی در تبریز نمونه سوالات آزمون نسخه پيچي آموزشگاه داروخانه کلاس نسخه خوانی در مهاباد آموزش نسخه خوانی پزشکی تکنسین داروخانه استخدام آموزش نسخه خوانی در داروخانه حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۰حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۱ تکنسين داروخانه چيست کاربرد کامپيوتر در داروخانه آموزش نسخه خوانی داروخانه در تبریز آشنایی با وظایف دستیار دندانپزشک آموزش سیستم زنی داروخانه در تبریز اشکال دارويي تکنسین داروخانه یعنی چه انجمن داروسازان تبريز کلاس نسخه خوانی در سنندج آموزش سریع نسخه خوانی داروخانه آشنايي با دارو هاي پوست مو آموزش نسخه خوانی در رشت آموزش مجازي کار در داوخانه آموزش نسخه خوانی در همدان تكنسين داروخانه ژلوفن تکنسین دارویی چیست ژلوفن کامپاند دستیار آموزش نرم افزار داروخانه در اصفهان کلاس نرم افزار داروخانه در اهر آموزشگاه دستیار دندانپزشک در تهران علائم داروها آموزش فوریت های پزشکی و کمک های اولیه در تبریز آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي قزوين آموزش نرم افزار داروخانه در اردبیل دوره های امداد و نجات و کمک های اولیه در تبریز آشنايي با نسخه پيچي استخدام نسخه پیچ داروخانه در تبریز منشی امور پزشکی در تبریز دوره تکنسین داورخانه در تبریز آموزش آموزش نرم افزار داروخانه در کرج استامینوفن خواندن لاتين داروها آموزش داروخانه براي مهندسي شيمي آموزش دستیاری دندانپزشک آموزش نسخ الکترونیک در تبریز دستيار داروخانه دوره منشی امور دندانپزشکی در مشهد آموزش خونگیری درتبریز تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي زنجان آموزش نرم افزار داروخانه در ارومیه آشنايي با دارو آشنايي با ساخت دارو آموزش نرم افزار داروخانه در اهر حقوق تکنسین داروخانه ۱۴۰۰ دوره منشی گری امور دندانپزشکی در کرج دوره های نسخه پیچی در تبریز