تکنسین داروخانه یا دستیار داروخانه را شاید با نام نسخه پیچ هم بشناسید. این فرد در داروخانه یا بیمارستان تحت نظارت مستقیم یک دکتر داروساز قرار گرفته و وظایف شغلی خود را انجام می دهد. تکنسین داروخانه در بخش‌های مختلفی مانند داروخانه‌های شهری و یا بیمارستانی می تواند مشغول به کار گردد. همچنین برای یک تکنسین داروخانه در مراکزی مانند شرکت‌های دارویی، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های نرم‌افزاری هم امکان فعالیت وجود دارد.

نسخه پیچی چیست؟

نسخه یک توصیه کتبی دارویی است توسط پزشک، دندان پزشک و ماما داده شده است. نسخه در کشور ما به دو صورت بیمه ای و یا درج شده در سربرگ معالج ارائه می گردد. در هر دو حال یک نسخه زمانی معنای واقعی و قانونی خود را خواهد یافت که در برگیرنده مشخصاتی از فرد معالج، بیماری شخص و درمان مورد نظر باشد و در کنار این عوامل ممهور به مهر معالج بوده و توسط او امضا گردد. ثبت تاریخ ویزیت و نوع بیماری فرد نیز از ملزوماتی است که قانون گذار آن ها را در نظر گرفته است.

آموزشگاه آپادانا

عوامل موجود در نسخه

پس از ارائه نسخه به داروخانه باید دقت نمود که این عوامل در نسخه موجود باشند و بعد از آن روند تحویل داروی تجویزی به صورت سیستماتیک انجام می شود این روند شامل مراحل زیر است:

1 – دریافت نسخه (پذیرش)

2 – خواندن نسخه و بررسی درخواست های معالج

3 – آماده نمودن داروهای نسخه

4 – ثبت نسخه تحویلی در کامپیوتر به وسیله نرم افزارهایی که به این منظور تولید شده اند دوره تکنسین داروخانه

5 – نوشتن دستورات لازم بر رو برچسب های دارویی

6 – تحویل دارو به بیمار

7 – ارائه اطلاعات دارویی، توصیه و گفت و گو با بیمار که تحت عنوان مشاوره دارویی به آن عمل می گردد.

بازار کار نسخه پیچی

بازار کاری برای یک نسخه پیچ و به عبارت کلی تر تکنسین داروخانه همواره و در تمام داروخانه های روزانه ، شبانه روزی ، داروخانه های خصوصی و داروخانه های دولتی وجود داشته و دارد و این میزان توانایی ها و مهارت های شماست که سهم شما را در این رقابت افزایش خواهد دادبیشترین درصد موفقیت ورود به بازار کار در ابتدا در داروخانه های شبانه روزی هستش و روال همیشه به این صورت بوده که افراد پس از افزایش مهارت در داروخانه های شبانه روزی به داروخانه های روزانه مراجعه می کنن یا در چند داروخانه مشغول کاری می شوند.

فرایند نسخه پیچی

روند نسخه پیچی هرچه که باشد، نتیجه مورد نظر آن تحویل داروی مناسب است که در بسته بندی مناسب و به همراه دستورات و توصیه های لازم به دست بیمار می رسد، عوامل متعددی وجود دارند که در روند نسخه پیچی تاثیر می گذارند که یکی از این عوامل، محیط فیزیکی داروخانه است .باید در نظر داشته باشیم که روند نسخه پیچی صرفا به معنای تهیه و آماده سازی داروهای درخواستی در نسخه نیست و به همراه آن شامل مرحله مهم تری به نام ارائه اطلاعات درمانی به بیمار نیز می باشد . در داروخانه هایی که نسخه پیچی صرفا شامل بر مرحله اول باشد، نتیجه کار تبدیل کردن یک مرکز علمی به محلی برای خرید و فروش دارو و سایر ملزومات پزشکی می باشد.

بنابراین در یک نگاه کلی روند نسخه پیچی در داروخانه یعنی ایجاد ارتباط مستقیم کلامی با بیماران ، بررسی نیازهای درمانی آن ها (شامل نسخه ای که به همراه دارند)، ارائه راهکارهای درمانی متناسب و عرضه درخواست های دارویی شخص به همراه اطلاعات لازم برای مصرف این داروها می باشد. بدیهی است با چشم پوشی از هر کدام از این مراحل نمی توان انتظار داشت که یک داروساز یا تیم همراه او، شیوه درست ارائه خدمات دارویی را اجرا کرده باشند.

امروزه با گسترش نقش داروسازان در ارائه خدمات درمانی به بیماران در محل داروخانه، توقع می رود که داروساز آگاه به مجموعه ای از اطلاعاتی در زمینه بیماری ها، شیوه ها و پروتکل های درمانی، اطلاعات دارویی و حتی شیوه های تعامل مثبت با بیماران باشد.برای آشنایی بیشتر با این موضوعات می خواهیم تمامی روند کار داروخانه را به تفکیک مورد بررسی قرار دهیم تا علاوه بر به جا آوردن صحیح توقعات بیماران، بتوانیم به عنوان یکی از حلقه های درمان نقش مهم و بنیادی خود در درمان را ایفا کرده و امید به کسب جایگاه واقعی داروساز در کشورمان را هرچه بیشتر دست یافتنی تر نماییم.

4164

کجا دوره تکنسین داروخانه را بگذارنم؟

آموزشگاه آپادانا یکی از معتبرترین مراکزی است که می‌توان در آن دوره کوتاه‌مدت آموزش نسخه پیچی را گذراند. این دوره‌ها در سطح پیشرفته با آموزش داروسازان حرفه‌ای برگزار می‌شود. شما با چند ماه آموزش و حضور در کلاس نسخه پیچی آموزشگاه آپادانا به یک تکنسین تبدیل خواهید شد؛ با گروه های دارویی مختلف، آناتومی بدن انسانی و بیماری‌های عمومی و پرتکرار، تجهیزات پزشکی و لوازم آرایشی و بهداشتی آشنا می‌شوید و قادرید در داروخانه یا بیمارستان به عنوان تکنسین داروخانه کار کنید و یا به عنوان پرستار خانگی مشغول فعالیت شوید.

Tags:
Show other tags
دوره تکنسین داروخانه دانلود جزوه تکنسين داروخانه حقوق تکنسين داروخانه ژلوفن کامپاند آموزش مجازی نسخه خوانی آموزش کارآموزي داروخانه دوره هاي نسخه خواني مدرک بین المللی دستیاری دندانپزشکی دندانپزشک دوره منشی امور دندانپزشکی در مشهد ثبت نسخ الکترونیک آموزش دستیاری در تبریز مدرک تکنسين داروخانه آموزش نسخه خواني داروخانه دستيار دندانپزشک آدرس آموزش تکنسین داروخانه در تبریز آموزش نسخه خوانی پزشک عمومی مدرک کمک های اولیه حقوق نسخه پیچ 1400 کارآموزي در داروخانه نسخه پیچ داروخانه تبریز نمونه سوالات آزمون نسخه پيچي دوره منشی گری امور پزشکی در مرند کلاس کمک های اولیه در تبریز آموزش نسخه پيچي جهاد دانشگاهي مشهد آموزشگاه آپادانا کلاس دستیار دندانپزشک در اهواز آدرس آموزشگاه تکنسین داروخانه در تبریز آموزشگاه فوریت های پزشکی در تبریز دوره دستیاری در تبریز فني و حرفه اي تکنسين داروخانه آ»وزش دستیاری در تبریز آموزش تکنسين داروخانه در اروميه کلاس داروشناسی آموزش نسخ الکترونیک جهاد دانشگاهی آموزش آنلاین نسخه خوانی آدرس آموزشگاه دستیار دندانپزشک در تبریز درآمد تکنسين داروخانه آموزش نسخه پیچی داروخانه در اهواز آموزش نسخه خواني در تبريز کلاس نسخه الکترونیک در تبریز داروشناسي مقدماتي آموزشگاه نسخه خوانی در تبریز دوره تزریقات و پانسمان در تبریز تکنسین داروخانه بهتره یا دستیار دندانپزشک سازمان نظام پرستاري آموزش مجازي نسخه پيچي آموزش مجازي کار در داوخانه فیلم تکنسین داروخانه تکنسين داروخانه مقدماتي دوره نسخه پیپی شغل پاره وقت آشنايي با دارو هاي پوست مو مدرک بين المللي کپسول اموکسی سیلین دانلود آموزش نسخه خواني انجمن داروسازان تبريز نسخه خواني در تبريز آموزش نسخه خوانی پیشرفته رایگان دستیاری دندانپزشکی استخدام ژلوفن کلاس نسخه خوانی در اهواز کلاس آنلاین آشنایی با داروها آموزش نسخه هاي پزشکي آموزش دستیار دندانپزشک در تبریز آشنايي با قفسه چيني دارو آموزش کار در داروخانه مشهد آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي رشت دارو هاي گياهي حقوق تکنسين داروخانه 96 کلاس عملی قفسه چینی داروخانه در تبریز آموزش دانشجو داروسازي معاونت غذا و دارودستیار پزشک یادگیری تکنسین داروخانه آشنايي با نسخه پيچي آموزش کار در داروخانه اصفهان آموزش احیای قلبی ریوی در تبریز دسته هاي درماني دارو تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي همدان