کمک های اولیه و فوریت های پزشکی مهارتی مهم و قابل یادگیری برای همه می باشد. کارآموزان این دوره به صورت حضوری و عملی با روش های تزریقات و پانسمان خونگیری سرم زنی و... در تبریز آشنا شده و می توانند تا رسیدن متخصص فوریت های پزشکی در محل حادثه به ارائه خدمات بپردازند.شرکت در دوره کمک هایاولیه در تبریز برای عموم مردم پیشنهاد می شود. (دوره کمک های اولیه در تبریز)

  • بهترین دوره کمک های اولیه در تبریز
  • نجات جان انسان ها در اولویت انجام تمامی کارها می باشد.در صورت بروز حادثه منجر به جرح ثانیه ها دارای ارزش فراوان می باشند در میان افرادی موفق به نجات جان انسان ها هستند که با روش های امداد و نجات و کمک های اولیه آشنا هستند. برای یاد گیری این مهارت شرکت در دوره کمک های اولیه در تبریز پیشنهاد می شود. در این دوره کارآموزان با روش های نویسن احیای قلبی و ریوی و سایر موارد مورد نیاز این حرفه آشنا می شوند.(دوره کمک های اولیه در تبریز)

دوره فوریت های پزشکی درمجتمع آموزشی اپادانا

دوره کمک های اولیه و فوریت های پزشکی یکی از پرمخاطب ترین دوره های مجتمع آموزشی آپادانا می باشد. در واقع هنرجویان با شرکت در این دوره با تمامی مباحث مربوطه، هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی آشنا خواهند شد. در این میان لازم است بدانید که دوره کمک های اولیه و فوریت های پزشکی هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری برگزار می شود و پس از پایان دوره به افراد، مدرک بین المللی زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای ارائه داده می شود.

دوره کمک های اولیه درتبریزچه چیزهایی می آموزید؟

در دوره آموزش امداد و کمک های اولیه شما با اصول ایمنی و قانونی در کمک های اولیه به طور کامل آشنا خواهید شد و روش های مواجهه با مصدوم و احیای قلبی ریوی یا cpr را با جزئیات فرا خواهید گرفت.این دوره به صورت کاملا کاربردی و عملی برگزار شده و شما در انتهای دوره می توانید با مهارت های کسب شده مانع از مرگ و بدتر شدن حال مصدوم شوید و می توانید عوارض ناشی از آسیب را تا رسیدن نیروی امدادگر کاهش دهید.

آموزش کمک های اولیه و فوریت های پزشکی:
کمک های اولیه و فوریت های پزشکی شامل کمک رسانی به جراحت ها و حمایت اولیه بیمار می باشد. به طور کلی ممکن است در هر لحظه، کسی در اطراف تان دچار آسیب یا بیماری شود. در این صورت شما با داشتن مهارت و دانش لازم در زمینه کمک های اولیه و فوریت های پزشکی، می توانید جلوی بدتر شدن یک اتفاق ناچیز را بگیرید و یا حتی ممکن است با انجام عملیات فوریت پزشکی، جان یک انسان را نجات دهید. از این رو به شما توصیه می کنیم یادگیری و آموزش کمک های اولیه و فوریت های پزشکی را از اولویت های زندگی خود قرار دهید.

دوره کمک های اولیه درآموزشگاه آپادانا

آموزشگاه آپادانا اقدام به برگزاری دوره آموزش امداد و کمک های اولیه کرده است تا بتوانند گام مثبتی در جهت ارتقای سطح کیفیت علمی و مهارت های حرفه ای کشور بردارد. در پایان کلاس آموزش امداد و کمک های اولیه به کلیه شرکت کنندگان مدرک بین المللی و معتبر و بین المللی زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای اعطا می شود. دوره آموزش امداد و کمک های اولیه زیر نظر اساتید متخصص و مجرب و بوده و با نظارت مدیریت با سابقه آموزشگاه اپادانا برگزار می گردد. در این دوره انواع پانسمان و انواع خونریزی و جلوگیری از خونریزی ، آسیب های استخوانی و مفصلی ،انواع بانداژ و اصول آتل بندی ، انواع سوختگی ها و مسمومیت ها و تزریقات و سرم تراپی را به طور کامل فرا بگیرید که شما به طور کامل آموزش داده خواهد شد.

توضیحات کلاس آموزش امداد و کمک های اولیه

در دوره آموزش امداد و کمکهای اولیه به شما درباره آسیب های ناشی از گرما و سرما و گاز گرفتگی ، انواع نیش و گزش حیوانات ،فوریت های پزشکی و حمل مصدوم ، شستشوی زخم و انجام پانسمان و به طور کلی تمام سرفصل های استاندارد سازمان فنی و حرفه ای کشور آموزش داده خواهد شد. این دوره برای کسانی که قصد دارند از توانایی کسب شده درآمد زایی کنند و یا مانع از مرگ افراد شوند بسیار مناسب است. آموزشگاه آپادانا سعی در آموزش اصولی و استاندارد تکنیک های پیشرفته و به روز در زمینه آموزش امداد و کمک های اولیه به شما عزیزان دارد.

  • سرفصل دوره کمک های اولیه در تبریز
  • آموزش تزریقات-پانسمان-خونگیری-سرم-شکستگی-سوختگی-احیای قلبی ریوی-بیماری ها و...

این دوره یکی از پر مخاطب ترین دوره های آموزشی مجتمع می باشد. * ** **تایم بندی آموزشی بر اساس تایم های آزاد کارآموزان** ** * ثبت نام از طریق مراجعه حضوری+ثبت نام از طریق واتساپ + ثبت نام از طریق تماس تلفنی * ***جهت ثبت نام به شعبه مرکزی مراجعه گردد***

شماره تلفن چهار رقمی ما(برای تماس از شهر تبریز نیاز به گرفتن کد 041 نمی باشد.):

0414164

آدرس(برای ثبت نام به شعبه یک و دو مراجعه فرمایید):

شعبه یک: خ آزادی-خ جدیری جنوبی ساختمان 17

شعبه دوم: سه راهی طالقانی روبه روی مصلی

شعبه سوم:خ آزادی-بعد از رو گذر ابوریحان

وبسایت:

Eircas.ir

واتساپ و تلگرام :09393090595

05 08 web banner 02 2

 

استراتژی دوره کمک های اولیه در تبریز

امروزه بهسازی منابع انسانی به عنوان یکی از استراتژی های اصلی موفقیت سازمان ها محسوب می شود که گسترش سریع زمینه های علمی و تحقیقاتی بر اهمیت آن می افزاید. فوريت هاي پزشکي یکی از بخش های مراقبتی-درمانی است که از این تغییرات مصون نمانده است. افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و سوانح رانندگی، فراوانی حوادث و بلایای غیر مترقبه توجه جدی به خدمات رسانی اورژانس را طلب می کند.

 یکی از اساسی ترین نیازهای نظام سلامت جامعه تربیت افرادی با توانایی ها و صلاحیت هایی علمی و عملی ویژه می باشد تا با آمادگی کامل در حساس ترین لحظات به یاری دردمندان بشتابند. سرمایه گذاری برای ارتقای دانش و اطلاعات بهداشتی ، مراقبتی و امدادی و حفظ وضعیت ایده آل تمام افراد جامعه یکی از وظایف اصلی نظام سلامت کشور است . ارتقای سلامت و انتقال دانش سلامت بخصوص دانش مراقبتی و امدادی در میان آحاد جامعه در تمامی سطوح (دانش آموزان ، دانشجویان ، کارمندان ، کارگران ، رانندگان ، نیروهای مسلح ، نیروهای داوطلب و به طور کلی فرد و خانواده) که بیش از نیم قرن سابقه علمی و اجرایی در کشورهای مختلف اروپایی و صنعتی دارد به عنوان یکی از فرصتهای طلایی آموزش و ارتقای دانش سلامت معرفی شده است.

با شرکت در دوره آموزشی کمک های اولیه و فوریت های پزشکی در مجتمع آموزشی آپادانا میتوانید از این آموزشها بهرمند شوید.

پس از گذراندن کلاس کمک های اولیه و فوریت های پزشکی، افراد چه مهارت هایی را کسب می کنند؟

⚛  توانایی درک و انجام و رسیدگی به طبقه بندی مصدومیت ها
⚛  طریقه حمل صحیح مجروح

⚛ آشنایی با قسمت های مختلف بدن
⚛ شناخت علائم حیاتی و هشدار دهنده تنفس مصنوعی
⚛ آشنایی با خونریزی ها و کنترل خونریزی و پیشگیری از عفونت
⚛ آشنایی با شکستگی ها و انواع آتل بندی
⚛ ماساژ قلبی و احیا قلبی
⚛ انواع بانداژ و کنترل خونریزی
⚛ انواع حمل مجروح
⚛ توانایی تزریق
⚛ نصب سرم
⚛ آشنایی با مسمومیت ها
⚛ ارزیابی علایم حیاتی
⚛ بازکردن راه هوایی
⚛ انواع تنفس های مصنوعی
و ….

دوره امدادگری و فوریت های پزشکی
هر لحظه ممکن است شما یا هر کسی در اطراف تان دچار آسیب یا بیماری شود. با استفاده از مهارت هایی که در دوره امدادگری، کمک های اولیه و فوریت های پزشکی یاد می گیرید، ممکن است بتوانید جلوی بدتر شدن یک اتفاق ناچیز را بگیرید. حتی ممکن است با انجام یک عملیاتِ فوریت پزشکیِ جدی، جان یک انسان را نجات دهید.

در برخی موارد نیز، کمک های اولیه شامل حمایت اولیه از بیمار است تا وضعیت او را تا رسیدن کمک حرفه ای، پایدار نگه دارید. و یا به فردی که دچار جراحت جزئی مثل سوختگی جزئی، بریدگی و نیش حشرات شده، کمک برسانید.

در کشورهای پیشرفته، آموزش مستمر امدادگری و کمک های اولیه به گروه های مختلف جامعه، امری بدیهی و معمول است.

در کشور ما با توجه به کثرت وقوع حوادثی نظیر تصادف، حوادث شغلی، سوانح طبیعی، زلزله، سیل، سکته های قلبی و مغزی، و احتمال تاخیر نیروهای خبره امدادی در محل حادثه، کسب دانش و مهارت در این زمینه ضروری است

وظایف امدادگر کمک های اولیه:

🔴 معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار
🔴 برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی
🔴 استفاده از روش ها و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس، ایست قلبی و …
🔴 کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار از جمله نبض، تنفس، فشارخون و…
🔴 رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز
🔴 دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی
🔴 شوک

🔴 کنترل خونریزی
🔴 پانسمان و بانداژ
🔴 مراقبت های شکستگی ها
🔴 مسمومیت
🔴 بی حرکت سازی ستون مهره ها
🔴 برق گرفتگی، غرق شدگی
🔴 احیای قلبی ریوی
🔴 آشنایی با سیستم اورژانس و نقش امدادگر
🔴 کیف کمک های اولیه
🔴  سیستم تنفسی، گردش خون، اسکلتی و عصبی
🔴 تغییر وضعیت هوشیاری

مهارت ها و ویژگی های لازم برای امدادگری

🔵 یک امدادگر باید توان جسمی و روحی مناسبی برای انجام فعالیت های مختلف داشته باشد.
🔵 از دیگر مهارت های لازم برای امدادگری، مهارت تصمیم گیری در شرایط نابسامان می باشد.
🔵 یک امدادگر باید درک خوبی از وضعیت بیماران داشته و با آن ها همدردی کند.
🔵 مهارت برقراری ارتباطات قوی از دیگر توانایی لازم برای امدادگری می باشد.
🔵 یک امدادگر باید بتواند کار های تیمی را به درستی انجام دهد. (آموزشگاه کمک های اولیه)
🔵 توانایی مدیریت و سازماندهی کار ها از دیگر مهارت های لازم برای امدادگری می باشد.
🔵 یک امدادگر باید بتواند آرامشش را در هر شرایطی حفظ کرده و خونسرد باشد.
🔵 یک امدادگر باید دارای دانش و مهارت های بالایی برای انجام عملی کار های اورژانسی مانند احیای قلبی، گذاشتن لوله تنفسی در گردن و … باشد.
🔵 توانایی کار با سیستم های ارتباطی و کامپیوتری موجود در آمبولانس از دیگر مهارت های لازم برای امدادگری می باشد.
🔵 یک امدادگر باید بتواند به درست ترین شکل ممکن از تجهیزات موجود در آمبولانس استفاده کند.
🔵 علاقه و تمایل زیاد به کمک به دیگران، از دیگر ویژگی هاییست که یک امدادگر باید از آن برخوردار باشد.

دوره کمک های اولیه در تبریز

ضرورت برگزاری دوره آموزشی کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی

با وجود تمام پیشرفتهایی که در زمینه های مختلف علمی و تکنولوژی صورت گرفته ولی متاسفانه هنوز انسان در مقابل بسیاری از حوادث و سوانح آسیب پذیر میباشد و با توجه به ازدیاد روز افزون این حوادث اعم از اختلالات قلبی-عروقی ، تصادفات ، سوختگیها، غرق شدگی ، سقوط از ارتفاعات، مسمومیتها و غیره به نظر میرسد اصولی ترین کار کسب آمادگی به منظور مقابله با این حوادث است. هرچند تمهیدات بسیاری در جهت پیشگیری از وقوع این حوادث در کشور صورت گرفته است ولی متاسفانه بسیاری از این حوادث اجتناب ناپذیر بوده و همین موضوع اهمیت امداد رسانی صحیح و به موقع را مشخص میکند. بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی اولین افرادی که به محل وقوع حادثه میرسند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از تبعات جدی این حوادث دارند به شرط آنکه با اصول اولیه کمک های اولیه آشنا باشند .

کار تکنسین فوریت های پزشکی ( تکنسین اورژانس )

تکنسین فوریت های پزشکی فرد آموزش‌ دیده‌ای است که معمولاً همراه آمبولانس برای ارائه خدمات اولیه درمانی به کمک بیمار یا شخص مصدوم می‌شتابد یا در بخش اورژانس برای ارائه کمک‌های اولیه حضور دارد. کار تکنسین فوریت های پزشکی شامل امداد سریع، ارائه خدمات درمانی اولیه پزشکی پیش بیمارستانی و کمک رسانی به مصدومین، بیماران و مجروحین اورژانسی و انتقال آنان به مراکز درمانی در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش مرگ و میر، نقص عضو و آسیب است.

کسب بهترین نتیجه در مقابله با بلایا و حوادث ، مستلزم آموزش های لازم مناسب در دسترس داشتن منابع به روز و انجام کار گروهی منسجم ، سازماندهی و برنامه ریزی دقیق است و در این میان پرستاران ، تکنسین ها ، نجاتگران و امدادگران در دسترس ترین و آماده ترین نیروها در تیم درمان می باشند که می توان از توانمندی آنها در پاسخ به بحران ناشی از بلایا استفاده نمود. از این رو نقش امدادگر متخصص با حضور سریع و ارائه مراقبتهای فوری وامداد رسانی و انتقال مصدومان از محل وقوع حادثه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد با آموزش این مباحث به گروه های هدف و متقاضی باعث کاهش صدمات در مراجعات به مراکز اورژانس و درمانی باشیم.

دوره آموزش تزریقات

دوره آموزش تزریقات، پانسمان به یکی از روشهای شایع در تجویز فراورده های دارویی می پردازد. هر روش تزريقي براي نوع بافتي كه دارو در آن تزريق مي‌شود روش واحدي است مشخصات هر بافتي ميزان جذب دارو را معين مي‌كند قبل از تزريق ، بايد حجم داروي تجويزي مشخصات و غلظت دارو و ساختمان آناتوميكي محل تزريق را بلد باشیم.

وسايل تزريقـات :

سرنگ‌ها و سوزن‌هاي متنوعي وجود دارند، هر كدام براي تزريق حجم معيني از دارو به يك بافت مخصوص طرح ريزي شده‌اند.با شرکت در دوره فوریت های پزشکی تشخيص می دهید كه كدام سرنگ و سوزن بهتر مؤثر است.

💢 سرنگ‌ها syrings

سرنگ‌ها داراي يك قسمت استوانه‌اي و يك انتهاي كوچك مي‌باشد كه سوزن به آن وصل مي‌شود داخل اين قسمت استوانه‌‌اي plunger يا پيستون حركت مي‌كند. در بيشتر بيمارستانها از سرنگ‌هاي Disposuble «پلاستيكي يكبار مصرف»استفاده مي‌شود. سرنگ‌هاي پلاستيكي يكبار مصرف ارزان بوده و پيستون آنها بخوبي قابل كنترل است. سرنگ‌هاي شيشه‌اي گرانتر هستند و قبل از مصرف بايد استريل شوند.

سرنگ ‌ها در اندازه‌هاي مختلف كه ظرفيت‌هاي 1سي سي تا5 سي سي رادارند. استفاده از سرنگ هاي بزرگتر از 5سي سي غير متداول تر است. سرنگ‌هاي 2تا3 ميلي ليتري براي تزريق عضلاني وزير جلدي مورد نياز است. سرنگ‌هاي بزرگتر موجب ناراحتي بيمار ميگردد.

ميكرودرپ براي تزريق مثلا پني سيلين كريستال بكار برده مي‌شود و بجاي آن در سرنگها20cc تا50ccاستفاده مي‌شود.

سرنگ‌هاي هيپودرميك 5/2تا3 ميلي ليتري معمولا بصورت بسته بندي با سوزن متصل به آن موجود هستند گاهي اوقات ممكن است پرستار بر حسب احتياج شماره سوزن را عوض كند. سرنگ‌هاي هيپودرميك دو نوع مقياس اندازه گيري در طول سرنگ دارند. يكياز اين مقياس‌ها بر حسب «minims» و ديگري بر حسب ميلي ليتر است. هر ميلي ليتر نيزبه ده قسمت تقسيم مي‌شود.

سرنگ‌هاي انسولين يك ميلي ليتر را در خود جاي مي‌دهند و به واحدهايي درجه بندي مي‌شوند بيشتر سرنگ‌هاي انسولين صد واحدي «100ـU» هستند كه براي استفاده از صد واحد انسولين هستند. هر ميلي ليتر از محلول محتوي 100واحد انسولين است.

همين طور سرنگ‌هاي 40 واحدي «40ـ U» و «80ـU» براي انسولين ها با اين غلظت‌ها وجود دارد.

دوره کمک های اولیه در تبریز

قسمت هاي مختلف سرنگ و سوزن


سرنگ‌هاي توبركولين يك استوانه باريك دارند كه سوزن كوچكي به آن وصل است . اين سرنگ ها به و ميلي ليتر درجه بندي ميشوند و ظرفيت آنها 1سي سي است، پرستار اين سرنگ ها را براي استفاده از مقادير كم از داروهاي غليظ بكار ميرود: مثل براي انجام تست هاي داخل جلدي استفاده مي‌شود سرنگ توبركولين همچنين براي آماده كردن مقادير كمي از محلول موردنظر براي كودكان و نوجوانان بكار ميرود. از سرنگ‌هاي بزرگ براي تزريق داروهاي داخل وريدي، يا اضافه كردن مواد دارويي به محلولهاي تزريقي و همچنين براي شستشوي زخم ها يا درناژ لوله‌ها استفاده مي كنند. (دوره تزریقات و پانسمان در تبریز)


💢 سوزن‌ها : NEEDLES

سوزن ها در بسته بندي جدا وجود ندارند كه بتوان سوزن مورد نظر را انتخاب كرد. بعضي سوزن‌ها همراه با سرنگ استاندارد بصورت بسته بندي شده وجود ندارد . مثل سرنگ‌‌هاي انسولين و تويركولين. جنس بيشتر سوزن‌ها STainless است .اگرچه بعضي از كاتترهاي وريدي پلاستيكي هستند. سوزن ها يكبار مصرف هستند به جز آنهايي كه ازsteel فولاد جراحي ساخته مي‌شوند كه به سرنگ‌هاي شيشه‌اي متصل مي‌شوند. (آموزش فوریت های پزشکی در تبریز)
هر سوزن سه قسمت دارد:
1ـHUb يا قسمتي كه به سرنگ متصل است.
2ـ shaft يا تنه سوزن كه به قسمت Hub متصل مي‌شود
3ـ BeVel نوك تيز سوزن .

هر سوزن سه ويژگي دارد:

1ـ نوك تيز سوزن 2ـ طول تنه سوزن 3ـ شماره سوزن يا قطر

سوزن هائي كه BeVel آنها كوتاه است براي تزريقات وريدي مناسب هستند چون كه اين سوزن‌ها در مجاورت ديواره‌داخلي وريد با آساني بسته نمي‌شوند. سوزن هايي BeVel,s بلندتري دارند تيز تر هستند كه در تزريقات زير جلدي و عضلاني براي مريض ناراحتي كمتري ايجاد مي‌كنند.

طول سوزن ها از اينچ تا 5 اينچ متغير است اگر چه بيشتر سوزن هائي كه توسط پرستار كاربرد دارد. وزن هايي با طول 5/1اينچ است. پرستار بر حسب اندازه و وزن مريض و نوع بافتي كه مايع بايد در آن تزريق شود نوع سوزن را انتخاب مي‌كند. در بچه‌ها و افراد لاغر سوزن‌هاي كوتاه تر به كار برده مي‌شود.

انتخاب نوع سوزن بر حسب قطر با شماره سوزن ، بسته به غلظت مايعي دارد كه قرار است تزريق شود يك سوزن با شماره 18ـ16براي تزريق خون و فرآورده‌هاي آن مناسب است. (آموزش سرم زنی در تبریز)

سوزن درشت. در تزريق خون و فرآورده‌هاي آن به خاطر اين است كه صدمه كمتري به گلبولهاي قرمزي مي‌رسد. براي تزريقات عضلاني از سوزن هاي شماره 23ـ20استفاده مي‌شود كه باز بستگي به غلظت ماده تزريقي دارد. تزريقات زير جلدي احتياج به سوزن هايي با قطر كمتري دارند ، و براي تزريق داخل جلدي سوزن ريزتري مثل سوزن شماره 16 احتياج است. (اموزش خونگیری در تبریز)

مدیریت زخم چیست؟

به اقدامات لازم برای روند ایجاد زخم و پیشگیری و بهبود زخم به وجود آمده در مناطق مختلف بدن و مدیریت و استفاده از نوع پانسمان و نوع زخم به وجود آمده را مدیریت زخم گویند.

زخم را چگونه پانسمان کنیم؟

جراحت سطح پوست و ایجاد یک زخم باز که باعث نمایان شدن قسمت های زیرین پوست میشود و موجب خونریزی میشوند این نوع زخم ها در هر وسعتی به سرعت عفونی میشوند و میکروب ها میتوانند به سرعت وارد لایه های عمقی تر پوست بشوند و گسترش یافته و همچنین وارد گره های لنفاوی شده و از این مسیر تا سراسر بدن گسترش پیدا کنند بنابراین تمام زخم را بدرستی ضد عفونی کنید و بپوشانید .

پوشاندن صحیح زخم به کنترل خونریزی، جلوگیری از آلودگی و جذب خون و ترشحات زخم کمک می‌کند و موجب التیام سریع زخم می‌شود.

انواع زخم باز

خراشیدگی یا ساییدگی: این زخم در اثر ساییده شدن لایه فوقانی پوست ایجاد می‌شود. به دلیل آن‌که بیشتر اعصاب این لایه آسیب می‌بینند، زخم دردناک، ولی خونریزی قابل توجه نیست. خراشیدگی اگر وسیع باشد یا ذرات خاک یا اجسام خارجی در آن فرورفته باشد، می‌تواند جدی و خطرناک باشد.
اقدامات: چنانچه جسم خارجی به طور سطحی در پوست فرورفته است، آن را به آرامی با آب و صابون بشویید و زخم را با بتادین، ضدعفونی و پانسمان کنید.

✴ بریدگی: زخمی است که لبه‌های صاف داشته و شبیه بریدگی جراحی یا بریدگی با لبه کاغذ است. این زخم، سوزش زیادی داشته و شدت خونریزی در این نوع زخم، بسته به عمق بریدگی، محل و اندازه زخم متفاوت است.

✴ پاره‌شدگی: زخمی است عمیق که دارای لبه‌های ناصاف بوده و در اثر اجسام تیزی مانند شیشه ایجاد می‌شود. در این جراحت، بافت‌های زیرین پوست آسیب دیده و احتمال خونریزی شدید زیاد است.


✴✴ اقدامات: در بریدگی و پاره‌شدگی اولویت با کنترل خونریزی به وسیله فشار مستقیم است. لبه‌های زخم را به هم نزدیک کنید. عضو را بی‌حرکت و کمی بالاتر از سطح قلب قرار داده تا از درد و خونریزی آن کاسته شود. چنانچه جسم خارجی در زخم باقی مانده آن را خارج نکنید. زخم را ضدعفونی و پانسمان کنید و مصدوم را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برسانید.


✴ کنده‌شدگی: زخمی است که قسمتی از پوست یا عضله از بدن جدا یا آویخته شود.
✴✴ اقدامات: سطح زخم را تمیز و جلوی خونریزی را بگیرید. اگر قسمتی از پوست یا عضله آویزان شده آن را در محل اولیه خود قرار دهید و روی آن را ببندید و بلافاصله مصدوم را به مرکز درمانی برسانید.

✴ سوراخ‌شدگی: زخمی عمیق که در اثر وارد شدن یک جسم نوک تیز ایجاد می‌شود. این جراحت همیشه باعث خونریزی شدید نمی‌شود، ولی در سوراخ‌شدگی‌های شکم و قفسه سینه ،احتمال خونریزی‌های شدید و مرگ زیاد است.
✴✴اقدامات: ابتدا اجازه دهید چند لحظه‌ای خونریزی جریان یابد تا میکروب‌های داخل زخم به همراه خون خارج شوند. محل زخم را ضدعفونی کنید و در صورتی که جسم خارجی در آن فرورفته است، آن را خارج نکنید، چرا که با خروج جسم بر شدت خونریزی افزوده می‌شود. بنابراین جسم را با پانسمان ثابت کنید و مصدوم را به بیمارستان منتقل کنید.

✴ قطع عضو: این جراحت شدیدترین نوع زخم‌های خونریزی دهنده است و اغلب به دلیل یک جسم برنده صنعتی آلوده اتفاق می‌افتد.
✴✴اقدامات: خونریزی را با وارد کردن فشار مستقیم و بالا نگه داشتن عضو متوقف کنید. برای مراقبت از عضو قطع شده، آن را در یک گاز استریل یا دستمال تمیز بپیچانید و بعد درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سر آن را محکم گره بزنید. سپس کیسه حاوی عضو قطع شده را داخل یک کیسه یخ قرار دهید. کیسه حامل عضو و مصدوم را به بیمارستان انتقال دهید.

دوره کمک های اولیه در تبریز

روش صحیح پانسمان زخم باز

۱ ـ برای مهار بهتر خونریزی، لبه‌های زخم را به هم نزدیک کرده و با یک گاز استریل یا دستمال تمیز، خونریزی را به وسیله فشار دادن کنترل کنید.

۲ ـ وقتی خونریزی کنترل شد، اطراف زخم را با پنبه آغشته به محلول ضدعفونی‌کننده از داخل به خارج تمیز کنید. عکس این کار و حرکت رفت و برگشت پنبه روی زخم موجب می‌شود که آلودگی اطراف زخم به داخل آن نفوذ و زخم را عفونی کند.

۳ ـ پس از استریل کامل زخم، یک قطعه گاز استریل روی زخم بگذارید، به طوری که روی زخم و اطراف آن را کاملا بپوشاند. پانسمان را دقیقا روی زخم قرار دهید و هرگز آن را جابه‌جا نکنید. در صورت جابه‌جا شدن پانسمان آن را عوض کنید. حرکت پانسمان می‌تواند میکروب‌های سطح پوست را به سمت زخم هدایت کند.

۴ ـ در صورتی که خون به پانسمان نفوذ کرد، هرگز پوشش روی زخم را برندارید. برای بند آوردن خونریزی، گاز یا دستمال بیشتری روی پوشش قبلی زخم قرار دهید.

۵ ـ گاز استریل را در ۴ طرف با چسب روی پوست ثابت و سپس بانداژ کنید.

با شرکت در دوره فوریت های پزشکی در مجتمع اموزشی آپادانا میتوانید روش های صحیح پانسمان را به طور عملی آموزش ببینید. (دوره کمک های اولیه در تبریز)