بزرگترین مرکز آموزش دوره های تکنسین داروخانه و دستیاری دندانپزشک در شمال غرب کشور.تماس با آموزشگاه فنی و حرفه ای آپادانا(شماره چهار رقمی):4164-041

وظایف دستیار دندانپزشک مستقیما توسط دندانپزشک مربوطه تعیین می شود. یعنی ممکن است دندان پزشک وظایفی غیر از وظایف عمومی که برای دستیار دندانپزشک تعیین شده از وی بخواهد. در کل وظایف مشخصی برای این شغل تعیین شده که در زیر به مرور آنها می پردازیم.

وظایف دستیار دندانپزشک

دستیار دندانپزشک معمولا این وظایف را بر عهده دارند:

 • اطمینان از این که بیمار روی صندلی دندانپزشکی راحت هستند
 • آماده سازی بیمار و تجهیزات لازم جهت تسهیل روند پروسه ی درمان
 • استرلیزه و ضد عفونی کردن تجهیزات دندانپزشکی
 • قرار دادن ابزار و تجهیزات دندانپزشکی در دسترس دندانپزشک در طی مراحل درمان
 • قرار دادن ساکشن در دهان بیمار جهت خشک کردن محیط دهان و سایر تجهیزات
 • آموزش بهداشت دهان و دندان به بیماران
 • پردازش اشعه x و تجهیزات کامل آزمایشگاه، تحت نظارت دندانپزشک
 • حفظ پرونده های درمانی مراجعین -تنظیم و ثبت قرار ملاقات با متخصص دندانپزشک
 • همکاری با بیماران در پرداخت صورت حساب و هزینه ها

دستیارانی که در لابراتوارهای دندانپزشکی نیز وظایفی را بر عهده می گیرند از جمله قالب گیری دندان های بیمار، تحت نظارت و راهنمایی دندانپزشک کار می کنند.آنها ممکن است موادی را که برای قالب گیری دندان ها به آنها نیاز است را آماده کرده و یا تاج های موقت برای دندان ها بسازند.

ویژگی های مهم دستیار دندانپزشک

 • دستیار دندانپزشک، در حالی که به دندانپزشکان در درمان بیماران کمک می کند باید از قوانین و پروتکل های خاص مانند روش های کنترل عفونت پیروی کند.
 • دستیار دندانپزشک باید بتواند با مهارت و تسلط کافی با دستان خود کار کند. آنها عموما در قسمت های حساس و محصوری از بدن و با استفاده از ابزاری خاص باید بتوانند بسیار دقیق کار کنند.
 • مهارت های بین فردی: دستیار دندانپزشکی باید با دندانپزشکان و بیماران کمال همکاری و همدلی را داشته باشد. گاهی اوقات بیماران در معرض درد شدید و یا اختلالات روانی هستند، بنابراین دستیار باید روی احساساتش تسلط کافی داشته باشد .
 • مهارت های شنیداری: دستیار دندانپزشک باید بتواند به بیماران و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی به خوبی گوش فرا دهد. آنها باید دستورالعمل های دندانپزشک را به دقت دنبال کنند و در این صورت است که میتوانند به درمان بیماران و انجام وظایفی مانند انجام فرآیند عکس برداری با اشعه x  بپردازند.
 • مهارت های سازماندهی: دستیار دندانپزشکی باید از مهارت های سازماندهی عالی برخوردار باشند. آنها باید ابزار دندانپزشکی را به  درستی برای دندانپزشک در هنگام درمان بیمار در درسترس وی قرار دهد.

دستیار دندانپزشک مجاز به انجام چه کارهایی است؟

دستیار دندانپزشک مجاز به انجام مراحل زیر در برخی مواقع است:

جرمگیری دندان

بکار بردن سیلانت

به کار بردن فلوراید

انجام بی حسی موضعی

در جرمگیری دندان، پلاک ها از روی دندان برداشته شده و آنها را به ظاهر تمیزتر می نماید. در استفاده از سیلانت، دستیار دندانپزشک یک ماده رقیق و پلاستیکی را روی دندان را قرار می دهد تا ذرات غذایی و باکتری های تولید کننده اسید را از بین برده و دندان ها را از حفره های در حال توسعه حفظ کند.کاربرد فلوراید که در آن فلوراید به طور مستقیم روی دندان ها قرار می گیرد و در مورد گزینه ی آخر، بسیاری از دستیاران دندانپزشک ممکن است واجد شرایط استفاده از بیهوشی موضعی در دهان بیمار و ایجاد بی حسی موقت جهت آماده سازی فرد باشند.

محیط کاری دستیار دندانپزشک

کارفرمایان دستیاران دندانپزشک عبارتند از:

 • دندانپزشکان ۹۱ درصد
 • دولت ۲ درصد
 • پزشکان ۲ درصد

دستیار دندانپزشکی تحت نظارت دندانپزشکان کار می کند و  تمام فعالیت روزمره ی آنها با بهداشت دهان و دندان در ارتباط است.دستیار دندانپزشک از عینک محافظ، ماسک جراحی، لباس محافظ و دستکش جهت حفاظت خود از بیماری های عفونی  نیز استفاده می کند .آنها همچنین باید روش های ایمنی را برای به حداقل رساندن خطرات مرتبط با دستگاه های اشعه ایکس دنبال نمایند.

دوره دستیار کنار دندانپزشک

دستیار دندانپزشک یا تکنسین دندانپزشک به عنوان کمک یار دندانپزشک یا هر شخص دیگری که در حال انجام عملیات ترمیمی و درمانی بر روی بیمار است می‌باشد. دستیار دندانپزشک بیمار را آماده برای عملیات دندانپزشکی می‌کند و همچنین وسایل مورد نیاز را ضدعفونی و استرلیزه می‌نماید و در هنگام عملیات دندانپزشکی وسایل مورد نیاز را به دندانپزشک می‌دهد.

دستیار دندانپزشک به خاطر ثبات شغلی، ورود سریع به بازار کار و ماهیت پزشکی و کمک‌کننده‌ای که دارد جزو شغل‌های محبوب به حساب می‌آید. دستیاران دندانپزشک عموما با ویژگی‌هایی چون نظم، منطقی، کارآمد و اجتماعی بودن شناخته می‌شوند. برای دستیار وظایف گسترده و متنوعی تعریف شده؛ اما چه در مورد کارهای روتین و عمومی مطب دندانپزشکی و چه در مورد وظایف حرفه‌ای و تخصصی، دستیار دندانپزشک به سطح بالایی از مهارت و دقت نیاز دارد.با توجه به موارد ذکر شده حضور کادر آموزش دیده در مراکز دندانپزشکی بعنوان دستیار کنار دندانپزشک امری اجتناب ناپذیر می باشد. در این راستا آموزشگاه آپادانا دوره دستیاری دندانپزشکی (dental assistant) با هدف آموزش به دستیاران جهت کمک به کادر مشغول به کار در مراکز درمانی و مطب های دندانپزشکی برگزار میکند.

سرفصل های دوره دستیاری

 • آشنایی با وظایف منشی امور پزشکی
 • آشنایی با وظایف دستیار دندانپزشکی
 • آشنایی با آناتومی دهان و دندان و بیماری ها
 • نحوه کار با تجهیزات دندانپزشکی و ایمپلنت - جراحی-ارتودنسی
 • آشنایی با استریلیزاسیون تجهیزات
 • آشنایی با درمان های دندانپزشکی

                                   

444s

آموزشگاه فنی و حرفه ای آپادانا با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور به عنوان بزرگترین مرکز آموزش های تکنسین داروخانه (نسخه پیچی و نسخه خوانی داروخانه) ، دوره های دستیاری دندانپزشکی و دوره های کمک های اولیه و فوریت های پزشکی در شمال غرب کشور فعالیت می کند. این مجموعه به عنوان یکی از اعضای کنسرسیوم ایرکاس بوده که از چندین شرکت و انجمن تشکیل شده و به صورت یک هولدیگ فعالیت می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با این مجموعه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

ادامه مطلب
 • آموزشگاه فنی و حرفه ای آپادانا با بیش از 5 سال سابقه درخشان در زمینه برگزاری دوره های آموزشی تکنسین داروخانه و نسخه پیچی و آموزش دستیاری دندانپزشکی آماده ارائه خدمات آموزشی به صورت حضوری و مجازی به تمامی افراد جویای کار در حوزه داروخانه و دندانپزشکی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید

 • مرکز آموزش های بین المللی آپادانا به عنوان یکی از زیر مجموعه های کنسرسیوم دانشگاهیان و متخصصان ایران با عثد تفاهم نامه های بین المللی با مراکز آموزشی جهانی آماده صدور گواهینامه های آموزشی بین المللی از ار اف تی سی اسپانیا و توف آلمان می باشد.

نکته مهم در نسخه خوانی

یکی از پر درآمد ترین مشاغل در حوزه دارو را می توان نسخه خوانی حرفه ای دانست. همواره نیاز به فردی ماهر و خبره در داروخانه ها که به نسخه خوانی و کار کردن با نرم افزار های داروخانه مسلط باشد، احساس می شود. در بین کلیه کسانی که این مهارت را فرا می گیرند، افرادی هستند که بیش از دیگران در حوزه کار موفق می شوند. علت این امر را باید حرفه ای شدن این گروه در نکات برتر نسخه خوانی دانست.اما نکات برتر نسخه خوانی چیست؟

ادامه مطلب...

دوره دستیاری دندانپزشک در تبریز

دوره منشی امور پزشکی یا دستیاری دندانپزشک یکی از پر مخاطب ترین دوره های آموزشی آپادانا در تبریز می باشد. کار آموزان دوره دستیاری دنداپزشک با نحوه کار در مطب دندانپزشک و مهارت های مورد نیاز برای کار در مطب دندانپزشک آشنا می شوند.برخی از افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور از گواهینامه این دوره بهرمند می شوند.نرس دندانپزشکی یا تکنسین دندانپزشکی یا منشی امور دندانپزشکی مگی به یک مفهوم بوده و به معنی دوره دستیاری دندانپزشک می باشند.

ادامه مطلب...

آشنایی با نسخه خوانی در داروخانه

مقدمه : فعالیت در هر مجموعه ای مستلزم شناخت و رعایت قوانین و مقررات حاکم بر آن می باشد . دارو خانه به عنوان یک پایگاه درمانی که مستقیما با سلامت جامعه مرتبط می باشد دارای مقرراتی است که رعایت آنها ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تضمین سلامت جامعه را در بر خواهد داشت . قانون مربوط به پزشکی و دارویی ،مواد خوردنی و آشامیدنی و اصلاحیه های بعدی آن ، تعاریفی را از داروخانه ، مسئول فنی و موسس ارائه کرده است.دوره تکنسین داروخانه به صورت حضوری در شهر تبریز و به صورت غیر حضوری در سر تا سر کشور برگزار می شود.

ادامه مطلب...

آموزش کمک های اولیه و فوریت های پزشکی

هر لحظه ممکن است شما یا هر کسی در اطراف تان دچار آسیب یا بیماری شود. با استفاده از مهارت هایی که در دوره امدادگری، کمک های اولیه و فوریت های پزشکی یاد می گیرید، ممکن است بتوانید جلوی بدتر شدن یک اتفاق ناچیز را بگیرید. حتی ممکن است با انجام یک عملیاتِ فوریت پزشکیِ جدی، جان یک انسان را نجات دهید.در برخی موارد نیز، کمک های اولیه شامل حمایت اولیه از بیمار است تا وضعیت او را تا رسیدن کمک حرفه ای، پایدار نگه دارید. و یا به فردی که دچار جراحت جزئی مثل سوختگی جزئی، بریدگی و نیش حشرات شده، کمک برسانید.

ادامه مطلب...

آموزش نسخه خوانی در تبریز

آموزش نسخه خوانی در تبریز:آموزشگاه آپادانا زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور اقدام به برگزاری دوره های آموزشی نسخه خوانی و نسخه پیچی داروخانه و آموزش کار در داروخانه در در شهر تبریز می نماید.جهت ثبت نام در دوره های آموزشی نسخه خوانی داروخانه با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید.

ادامه مطلب...

دوره تکنسین داروخانه در تبریز

آموزش تکنسین داروخانه در تبریز آموزش نسخه خوانی و نسخه پیچی در تبریز به همراه کارآموزی رایگان در داروخانه های شهر تبریز و معرفی به کار بعد از پایان دوره نسخه پیچی برای تمامی کار آموزان. آموزش اشکال دارویی دسته های درمانی نرم افزار داروخانه تایید نسخ الکترونیک و کلی مهارت کاربردی در مجتمع آموزشی آپادانا.یادگیری این مهارت به صورت کاربردی در شهر تبریز و به صورت مجازی در سایر شهرستان ها صورت می گیرید.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره نسخه پیچی داروخانه با ما تماس بگیرید

ادامه مطلب...

آموزش نرم افزار داروخانه در تبریز

آموزش نرم افزار های داروخانه در تبریز شامل آموزش نسخ الکترونیک آشنایی با نرم افزار های پر کاربرد داروخانه آموزش کار با نرم افزار های تبیان و دکتر وکیل به صورت کاملا عملی و در سایت کامپیوتر آموزش نسخه پیچی پیشرفته در تبریز آموزش تایید نسخ در تبریز آموزش مهارت های پیشرفته داروخانه در تبریز.آشنایی با عوارض دارویی آشنایی با دارو های OTC آشنایی با دسته های درمانی آشنایی با اشکال دارویی آشنایی با قفسه چینی دارو از سرفصل های این دوره می باشد. مجتمع آموزشی آپادانا

ادامه مطلب...
آموزش نسخه پیچی داروخانه در همدان آموزش دستیار دندانپزشک در شیراز نسخه پيچ دوره نسخه خوانی پیشرفته در تبریز تکنسين داروخانه پيشرفته دوره منشی گری امور دندانپزشکی در کرج تکنسین داروخانه مدرک آموزش دستیاری دندانپزشک در اصفهان آموزش نسخه خوانی در رشت تکنسین دارویی چیست داروسازي آموزش نسخه پيچي داروخانه در تبريز تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي شهيد بهشتي کارآموزي در داروخانه کلاس آموزش نسخه خوانی در مشهد نسخه پیچ اشتغال در داروخانه اموزش نسخه خوانی داروخانه تجویز دارو استخدام تکنسين داروخانه اصفهان 96 آموزش دستیاری دندانپزشک در تبریز اشکال دارویی فراورده هاي آرايشي بهداشتي دوره آموزش کار در داروخانه دوره نسخه پیچی مدرک تکنسين داروخانه تکنسین داروخانه به انگلیسی آموزش تزریقات و پانسمان در تبریز آموزش نسخه پیچی داروخانه در اهواز آموزش نسخه خوانی در تبریز دوره خونگیری آموزش نسخه پيچي در رشت تکنسین دندانپزشکی آموزشگاه تکنسين داروخانه دوره فوریت های پزشکی در تبریز آموزش مجازی دستیاری دندانپزشک قرص اموکسی کلاو آشنايي با نسخه خواني جهاد دانشگاهی دوره های نسخه پیچی در تبریز دانلود کتاب نسخه خواني استخدام دستیار دندانپزشک در تبریز آدرس آموزش تکنسین داروخانه در تبریز آموزش نرم افزار داروخانه در شیراز کنسرسيوم ايرکاس آموزش کار در داروخانه اصفهان دوره هاي فشرده تکنسين داروخانه آموزش نسخه پيچي جهاد دانشگاهي خواندن لاتين داروها آموزش خونگیری درتبریز کلاس کمک های اولیه در تبریز کلاس آموزش نسخه الکترونیک در سنندج فیلم آموزش نسخه خوانی داروخانه داروشناسي مقدماتي آموزش دارو خانه آموزش دانشجو داروسازي آموزش رايگان نسخه خواني دستیار پزشک آموزش کار در داروخانه جهاد دانشگاهي رشت آموزشگاه داروخانه آموزش تکنسين داروخانه در سنندج آموزش دستیار دندانپزشک در تبریز آموزش نسخه خواني تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي دندانپزشکی فوریت های پزشکی دوره دستیاری دندانپزشکی تجهیزات دندانپزشکی آموزش تکنسين داروخانه در اردبيل تکنسین داروخانه آموزش کامل تکنيک نسخه خواني آشنايي با شرکت هاي پخش دارو اصول کلي قيمت زني در داروخانه آموزش مسئول فني داروخانه دوره تکنسین داروخانه یادگیری تکنسین داروخانه آموزش منشی گری امور پزشکی در تبریز آموزش نرم افزار داروخانه در اردبیل آموزش تکنسين داروخانه جهاد دانشگاهي آموزش داروخانه در تبريز